Új vezérigazgató a BKV-nál
Új vezérigazgatója lesz január elsejétől a BKV-nak, a Fővárosi Közgyűlés tegnap leváltotta Aba Botondot, s helyére Antal Attilát, a Nógrád Volán vezetőjét szavazta meg, zárt ülésen, nagy többséggel. A volt vezér egyelőre a társaság alkalmazásában marad, így nem kap végkielégítést, jövőbeni feladatait az új vezető határozza majd meg - jelentette be tegnap a testületi ülés után Demszky Gábor főpolgármester. Mint arról korábban beszámoltunk, Aba visszahívását Hagyó Miklós, a városüzemeltetésért felelős új főpolgármester-helyettes kezdeményezte. Antal Attila megbízása 2011 szól, s ez idő alatt alapvető változtatásokat kell végrehajtania a cégnél. Ahogy ő fogalmazott, súlyos csomagot kapott a főpolgármestertől, amikor elfogadta a megbízást.
Már az első száz napon látványos eredményeket várnak tőle - szögezte le Demszky. Ez idő alatt a szakszervezetekkel hosszú távú bérmegállapodást kell kötnie, s egy igazságosabb tarifarendszert is ki kell dolgoznia. Ugyancsak száz nap áll rendelkezésére, hogy gyökeresen megváltoztassa a vállalati kultúrát, alapvető szemléletváltást vezényeljen le, s a mostaninál sokkal szakszerűbb és gyorsabb kommunikációs, valamint az utasokat is tájékoztató rendszert állítson fel. Antal feladata lesz meghatározni a BKV helyét a Közép-magyarországi régióban is, erre június végéig kapott határidőt. A főpolgármester kijelentette, a civil szervezetek - például a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) - az utóbbi időkben sokat segítettk szakmai kérdésekben, erre a jövőben is igényt tartanak.
Az új vezérigazgató kijelentette, elképzeléseit mindenekelőtt szeretné összevetni a BKV-nál fellelhető valós tényekkel, majd terveit az összes érintett bevonásával a lehető legnagyobb konszenzussal elfogadtatni. Ennek kapcsán együttműködésre törekszik a tulajdonos képviselőjével, a frakciókkal, a bizottságokkal illetve a szakszervezetekkel. Antal fontosnak tartja azt is, hogy a lakosság is elmondhassa véleményét, praktikus észrevételeit a tömegközlekedés mindennapi használata terén szükséges változtatásokkal kapcsolatban. A javaslatokat mától a bkvjavaslat@budapest.hu e-mail címre lehet elküldeni, amely elérhető a Budapest portálról is.
Az év utolsó ülésén a kormánypárti koalíció és az MDF-es képviselők szavazatával jóváhagyták azt az előterjesztést is, amely szerint a jövőben a Fővárosi Közgyűlés helyett szinte minden fontos kérdésben, köztük a közművek vezetőinek kinevezéséről is a gazdasági bizottság döntsön. Ez egyben azt is jelenti - a helyszínen kiosztott kormánypárti kiegészítés szerint -, hogy a jövőben nem havonta, hanem kéthavonta ülésezik csak a közgyűlés. A kormánypárti frakcióvezetők azzal indokolták a szervezeti szabályzat (SZMSZ) módosítását, hogy ezáltal hatékonyabb lehet a közgyűlés és a bizottságok munkája is.
A módosítást és annak módját, az utolsó pillanatban a helyszínen kiosztott előterjesztést Tarlós István, a Fidesz frakcióvezetője a demokrácia arculcsapásának, pártállami módszernek minősítette. Egyébként pedig úgy véli, ha a jövőben csak minden második hónapban ülésezik a közgyűlés, akkor a képviselők tiszteletdíját is a felére kell csökkenteni. Felháborodottan kijelentette, a közgyűlés a pártállami időket idézi, úgy érzik magukat a teremben a képviselők, mint ahogy az 1920-as években, a Kremlben érezték magukat az emberek. Tarlós István megjegyezte azt is, hogy ezzel a struktúrakialakítással Demszky Gábor már csak papíron tekinthető főpolgármesternek, mivel az érdemi kérdések a Somlyódi Csaba (MSZP) által irányított gazdasági bizottságban dőlnek el. A politikus sérelmezve a rendszeressé vált helyszíni előterjesztési gyakorlatot közölte, hogy szervezeti szabályzat-módosítást terjesztenek be, ennek megszűntetésére.
Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye arról, hogy az MDF az ülésen végig a koalíció mellett szavazott, elmondta, az MDF-et a kormánypárti koalíció nyilvános, rendes tagjának tekintik. Fontos kérdésben rendre a koalícióra szavaznak, így kerülhetett napirendre a botrányos SZMSZ módosítás is.
Unghy Attila (Fidesz) sérelmezte, hogy a jogi szakbizottság nem tárgyalt erről az SZMSZ fontos kérdésről. A módosítás eredményeként lesz ugyanis egy ritkán ülésező tanácstestület jellegű közgyűlés, és lesz a végrehajtó bizottságnak tekinthető gazdasági bizottság.
Aba maradna a BKV-nál
Antal Attila