Egyiptomból európai bázis?

Tony Blair brit miniszterelnök közel-keleti körútján Kairóba is ellátogatott. London kiemelkedő jelentőséget tulajdonít a térségben Egyiptomnak, amely nem hivatalos közvetítő szerepet tölthet be Izrael és a palesztinok, illetve az egymással szemben álló palesztin szervezetek között.

 

Egyiptom államfője, Hoszni Mubarak immár huszonöt éve irányítja országát. A nemzetközi politikai élet egyik kulcsszereplője, aktív résztvevője Afrika, valamint az iszlám és az arab világ eseményeinek. Személyében az első egyiptomi államfő látogatott a közelmúltban Dublinba.

Írországnak egyre többet jelent Egyiptom. Az írek nemcsak a Darfurban tevékenykedő missziókban érdekeltek, hanem komoly befektetéseik vannak Afrikában is. Egyiptom szeretné elérni, hogy Írország afrikai bázisa legyen: az írek oda telepítsenek minél több gyárat, üzemet.

Mubarak Írországból Franciaországba utazott. Az egyiptomi-francia kapcsolatoknak komoly hagyománya van. A tárgyalásokon nemcsak a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokról volt szó, hanem Irakról, Libanonról és Szudánról is.

Úgy tűnik, az egyiptomi államfőnek komoly szerepet szán néhány olyan európai ország vezetése, amely megkérdőjelezi az USA térségbeli politikáját. Mubaraktól az amerikaiak többször is számon kérték a demokrácia hiányát és a gyakran megsértett emberi jogokat. Mégis, az elnök feleségét (Suzanne Mubarak) Németországban éremmel tüntették ki az emberi jogok terén végzett munkájáért.

Amerikával szemben az EU vezetői nemcsak politikai szinten tartják fontosnak Egyiptomot: az ország hatalmas befektetések tárháza is. A jelenleg 70 milliós államban kilenchavonta nő a lakosság száma egymillióval. Az al-Ahram arab nyelvű napilap szerint 2017-re már 92 millió lakosa lesz Egyiptomnak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.