Fegyverkezési verseny és proxy háború

Izrael szerint a szélsőséges Hamaszhoz kötődő több tucat - vagy akár több száz - fegyveres hagyta el az utóbbi időben a Gázai övezetet, hogy Iránban harci kiképzésen vegyen részt.

A nevük elhallgatása mellett nyilatkozó források szerint a kiképzés hasonló, mint amilyet a Hezbollah libanoni síita szervezet gerillái kaptak Irántól az elmúlt években. Irán pénzt is biztosít: Izrael szerint a múlt hét végén azért kellett Iszmail Hanija hamaszos palesztin kormányfőnek Egyiptomban hagynia azt a 35 millió dollárt, amit Teheránból hozott, mert a pénz fegyveresekhez juthat el.

A Hamasz harcosainak iráni kiképzése olyan új mozzanat Izrael szerint, amely azt mutatja, hogy a síita muzulmán Irán és a szunnita muzulmán Hamasz között egyre szorosabb a szövetség. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter ugyanakkor a múlt héten úgy nyilatkozott a Reuters szerint, hogy - kongresszusi jóváhagyástól függően - Washington több tízmillió dollárral támogatná a Mahmud Abbasz elnökhöz hű, négyezer fős elnöki gárdát, a Force 17-et.

Elemzők szerint - a nyári izraeli-libanoni konfliktus után - újabb "proxy háború" ("meghatalmazottak" útján vívott háború) következhet Irán és az Egyesült Államok között a palesztin belső viszály leple alatt. A fegyverkezési verseny már megindult.

A Hamasz hatezer fős végrehajtó erői mellett részt vesz a harcokban a szélsőséges mozgalom fegyveres szárnya, az Ezzeddin al-Kasszam Brigádok. A Hamasz választási győzelme után ez a brigád vette át az uralmat az utcán Gázában a Fatah fegyvereseitől, az al-Aksza Mártírjainak Brigádjától. Mindkét mozgalomnak több fegyveres csoport "dolgozik be", amelyek sokszor a saját szakállukra dolgoznak, "tesznek szívességeket". Szakértők szerint a Fatah parancsnoki struktúrája sokkal lazább, a Hamasz fegyveresei lojálisabbak.

Az Egyesült Államok az Abbaszhoz személyesen fűződő elnöki gárda megerősítésében hisz. A közel-keleti történetek pikantériájához hűen a gárda vezetője Mahmud Damra, aki szerepel Izrael legkeresettebb terroristákról összeállított listáján. Azon sem szabad meglepődni, hogy a gárda egyes tagjai szabadidejükben az al-Akszához is tartoznak, amelyet Washington terrorista szervezetként tart nyilván. A gárda kiképzésében és felfegyverzésében Washington is szerepet vállal. Sajtóértesülések szerint ebben a hónapban ezer géppuska érkezett az Egyesült Államokból Izraelen keresztül.

Ehud Olmert izraeli miniszterelnök elvileg Ammánban tegnap beleegyezett abba a javaslatba, hogy egy Jordániában állomásozó, kb. kétezer fős palesztin katonai szervezetet, a Badr-erőket vezényeljék át a Gázai övezetbe Abbasz megerősítésére. Gázába az Egyiptommal közös nyolc kilométeres határon is érkezik fegyver.

Gázában csőre töltve várják az előre hozott választást - vagy azt, ami helyette lesz.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.