A tanulásba menekült

- Soha nem volt íróasztalom, nem voltak könyveim. Olvasni viszont imádtam. Rengeteget jártam a falusi könyvtárba - mesél gyerekkoráról a 24 éves Boros Julianna, aki egy pályázat győzteseként a Magyar Tudományos Akadémia tudományos segédmunkatársa lesz.

A pályázatot Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke hirdette meg, hogy tudományos fokozat megszerzéséhez segítsen cigány fiatalokat.

Boros Julianna zenészcsaládba született, egy testvére van. A Tolna megyei Mözsön nevelkedett. (Ma Tolnamözsnek hívják.) A nyolcvanas évek elején már nem lehetett megélni a muzsikálásból, szülei ezért vályogvetéssel foglalkoztak, majd gyári munkásként dolgoztak. A lány korán felismerte, hogy tanulnia kell, ha nem akarja "napszámosként" leélni az életét. Az alsó tagozat még nehezen ment, tanítójától kevés ösztökélést kapott:

- Akkoriban úgy tartották, hogy a cigány örüljön, ha befejezi az általános iskolát. Az osztályban csak néhány roma volt. Elég hamar lemorzsolódtak, helyettük olyanok jöttek, akik felülről buktak. Egyedül én végeztem évismétlés nélkül.

Nem cigány diáktársai kívülállóként kezelték. Nyílt cigányozásra nem emlékszik, de végig úgy érezte, hogy kiközösítik, idegenkednek tőle. Megmakacsolta magát, és elhatározta, hogy azért is megmutatja:

- A tanulásba menekültem. Nyolcadikra az egész iskola egyik legjobb tanulója lettem.

A felső tagozatban a jó sors összehozta egy tanárral, aki nem csupán elfogadta, hanem bátorította is. Az ő javaslatára az addig elérhetetlen messzeségben lévő nagyvárosba, Pécsre jelentkezett gimnáziumba. Felvették. A Soros Alapítványtól elnyert egy ösztöndíjat, szülei kölcsönkértek, hogy tanulhasson.

A pécsi Kodály Zoltán Gimnáziumban érettségizett, aztán a főváros, az ELTE szociálpolitika szaka következett. Nagyon szegény volt. Ahogyan a családja is. Sokat jelentett az otthonról érkező erkölcsi támogatás, anyagi segítségre azonban nem számíthatott. Újabb és újabb ösztöndíjakra pályázott, de ez még mindig kevés lett volna a létfenntartáshoz. Munkát keresett: sikerült bedolgoznia alapítványokhoz, szociológiai kutatásokban segédkezett.

A diploma megszerzése után visszatért Pécsre, hogy ott folytassa tanulmányait. Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem doktori képzésében vesz részt neveléstudományi területen: Forray R. Katalin, az egyetem romológia programjának vezetője hívta fel a figyelmét az akadémiai ösztöndíjra.

Odahaza a romák már jó ideje hozzá fordulnak, ha valamilyen hivatalos papírt kell kitölteni. Nagy tiszteletnek örvend: szülőfalujában ő az egyetlen cigány, aki egyetemre került.

- A legjobban az érdekel - mondja Boros Julianna -, hogy eredménnyel járnak-e a hátrányos helyzetű térségekben indított oktatási és foglalkoztatási programok. Tudományos munkát szeretnék végezni, az is célom, hogy pozitív példát mutassak. Ne csak a rosszat hallják az emberek a cigányokról.

Boros Julianna
Boros Julianna
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.