Újabb polónium-nyomok, az oroszok leállították a közös nyomozást

Az orosz főügyészség közölte, hogy lezárult a brit rendőrök moszkvai nyomozása a Litvinyenko-gyilkosság ügyében, miközben három londoni hotel alkalmazottnál és egy svéd vendégnél is kimutattak sugárzó anyagot, amellyel a kiugrott orosz ügynököt megölték.

Három londoni hotel alkalmazott és egy svéd vendég szervezetébe is jutott abból a sugárzó anyagból, amely Alekszandr Litvinyenko egykori orosz titkos ügynök halálát okozta - vált ismertté kedden.

A tesztek a London belvárosában lévő Millennium szálloda két alkalmazottjánál és a Sheraton hotel egyik dolgozójánál mutatták ki a polónium 210-es radioaktív izotóp nyomait - közölte a brit egészségvédelmi hatóság.

A svéd egészségügyi és szociális hivatal szerint a svéd vendég szervezetében a polónium mennyisége csak kis mértékben volt magasabb, ami az egészségére nézve nem jelent veszélyt.

"A svéd vendég szervezetében talált polónium mennyisége olyan csekély, hogy akár cigarettafüsttel vagy bizonyos ételek elfogyasztásával is a szervezetébe kerülhetett" - mondta a hivatal szakértője.

 

Ugyanakkor az orosz főügyészség bejelentette, hogy a Scotland Yard nyomozóinak átadták a december 5-18. között jelenlétükben felvett összes kihallgatási jegyzőkönyvet, és ezzel lezárult a brit rendőrök moszkvai nyomozása.

Az orosz ügyészek kétszer is kihallgatták a britek részvételével azt a három katonai-biztonsági hátterű oroszt, akik november elsején egy londoni szállodában találkoztak az ott és akkor polónium 210-es sugárzó izotóppal halálosan megmérgezett Alekszandr Litvinyenko dezertált állambiztonsági tiszttel.

Mindhármukat tanúként hallgatták ki, akárcsak három másik embert.

A két kulcstanút, Andrej Lugovojt és Dmitrij Kovtunt, akik együtt voltak Litvinyenkóval, amikor a plutóniumot tartalmazó teáscsészéből ivott, a Scotland Yard komolyan gyanúsítja. Kovtun október utolsó napjaiban Moszkvából Hamburgon át utazott Londonba, és a német hatóságok sugárzó anyag csempészésével gyanúsítják.

Az Interfax szerint tanúvallomásokat tett még a három barát több beosztottja, családtagja, valamint Kovtun és Lugovoj ügyvédje és kezelőorvosa is.

Kovtun és Lugovoj ugyanis maga is fertőződött polóniummal. Mindketten áldozatnak vallották magukat, azt állítva, hogy Litvinyenkótól fertőződhettek meg még október közepi találkozóik alkalmával. A Scotland Yard szerint Litvinyenko november elseje előtt nem hagyott sugárnyomokat.

A főügyészségi közlemény szerint a brit nyomozók "meglehetősen magas színvonalúnak" értékelték az orosz szakmai segítséget, és elégedetten nyilatkoztak a közös munkáról.

Mindamellett egy brit lap szerint az orosz ügyészek mellőzték számos olyan kérdés feltételét Kovtunnak és Lugovojnak, amelyek érdekelték a brit nyomozókat, s ezek csak azért nem panaszkodtak nyilvánosan, nehogy tovább rontsák a már amúgy sem felhőtlen brit-orosz kapcsolatokat.

A brit nyomozók nem találkozhattak uráli börtönében az államtitkok kiadásának vádjával elítélt Mihail Trepaskin volt állambiztonsági tiszttel sem, aki ezután egy közvetítő útján tudatta a britekkel annak a ma is aktív tiszttársának a nevét, akit a Litvinyenko-gyilkosság kulcsfigurájának tart.

(forrás: MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.