Ecostat: az idén 4, jövőre 2,4 százalékkal nő a gazdaság
Az igazgató az intézet legfrissebb, a Gazdasági Bizalom és Fejlődés 2006-2007 fordulóján című kiadványát ismertetve elmondta: az államháztartási hiány az idén meghaladja a GDP 10 százalékát, jövőre pedig 6,8 százaléka lehet, ez megegyezik a kormányzati célokkal.
Az intézet szerint a kormányzati intézkedések az államháztartási hiány 3 százalékpont körüli mérséklését irányozzák elő, ami jelentős és teljesíthető vállalásnak tűnik. A jövő évi mérlegjavulás alapvetően az adó- és járulékbevételek növekedéséből származik, azonban kockázatot jelenthet az adóalap prognosztizálttól eltérő emelkedése.
Belyó Pál felhívta a figyelmet arra, hogy az idén 0,4 százalékkal mérséklődik a beruházások teljesítménye. Az Ecostat arra számít, hogy a beruházások volumene 2007 második felétől élénkül, mértéke az év egészében elérheti a 4,2 százalékot.
Az előrejelzés szerint az építőipari termelés az idei 2,5 százalékos mérséklődést követően, jövőre 3,5 százalékkal csökken.
Az Ecostat prognózisa szerint a munkanélküliségi ráta az idén eléri a 7,6 százalékot, jövőre pedig 7,8 százalékra emelkedhet.
Az Ecostat szerint a külkereskedelmi áruforgalmi mérleg hiánya a jövő évben az idei 2,5 milliárd euróról 1,5 milliárdra csökken, és a szolgáltatások egyenlege is javul. A magyar gazdaság iránti bizalom helyreállításával a működő tőke beáramlása jövőre elérheti a 4 milliárd eurót. A folyó fizetési mérleg GDP arányosan az idei 7,1 százalékról jövőre 6,1 százalékra csökken, és így összege elérheti a 6,2 milliárd eurót.
Az idei év első hónapjaiban az infláció történelmi mélypontra süllyedt. Az év utolsó harmadában a hatósági árintézkedések nyomán az árindex megugrott, a dezinflációs trend az év végén megtört. Az áremelkedésért elsősorban az ártámogatások leépítése, az áfa-kulcs emelése okozta.
Az előrejelzés szerint 2007-ben az áremelkedés üteme az év közepéig magas lesz, az áfa-kulcs emelés áthúzódó hatása több hónapig érződik majd. Emellett az energiaárak további emelkedése várható, nőnek a közlekedési tarifák és a kommunális ellátás díjai. Az élelmiszerek árnövekedése viszont mérséklődik, az importcikkek ára az ideinél lassabban emelkedik, az erős forint miatt. A jövő évre 6,4 százalékos áremelkedéssel számol az intézet az idei 3,8 százalékot követően, az év második felében a drágulás mértéke mérséklődhet.
Jövőre csak mérsékelt ütemű jegybanki kamatcsökkenéssel számol az intézet, az alapkamat szerintük 6,5-7 százalékra csökkenhet jövőre. Megállapításuk szerint a konvergenciaprogramban bemutatott intézkedések hatására a forint árfolyama stabilizálódott. A pénzügyi bizalom folyamatosan erősödik, a forint árfolyama várhatóan magas szinten stabilizálódhat, 2007 végére 254-256 forint/euró árfolyamot valószínűsít az Ecostat.
A reálkereset nőtt idén
Január-októberben a nemzetgazdaságban a bruttó átlagkeresetek 7,9 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 7,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a reálkereset - a fogyasztóiár-index 3,4 százalékos növekedése mellett - 4,3 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma az első tíz hónapban átlagosan 2 millió 792 ezer fő volt, 0,1 százalékkal több, mint tavaly.
Az idén január-szeptemberben a bruttó átlagkeresetek 7,7, a nettó átlagkeresetek 8,0 százalékkal nőttek, a reálkereset - 3,1 százalékos fogyasztói infláció mellett - 4,8 százalékkal haladta meg a 2005 azonos időszakit.
Tavaly az első tíz hónapban a bruttó átlagkereset 9,4, a nettó 10,5 százalékkal nőtt, a reálkereset - a fogyasztóiár-index 3,6 százalékos növekedése mellett - 6,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
Az év első tíz hónapjában a költségvetési szférában 2,0 százalékkal dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban, a versenyszférában 0,5 százalékkal nőtt a létszám.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó 166.600 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 156.800 forintot kerestek január-októberben. A költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 191.600 forint volt.
Az első tíz hónapban a versenyszférában dolgozók bruttó átlagkeresete 8,6 százalékkal, a költségvetési szférában dolgozóké 6,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, ez nemzetgazdasági szinten 7,9 százalékos növekedést jelent.
A nettó keresetek átlagosan 7,8 százalékkal, a költségvetés területén 6,9, a versenyszférában 8,5 százalékkal emelkedtek.
A KSH jelentése szerint az alkalmazottakat terhelő egészségbiztosítási és munkavállalói járulék szeptembertől történő emelése miatt az év utolsó hónapjaiban a nettó kereset dinamikája mérséklődött (októberben a nettó keresetek 5,9 százalékkal haladták meg az előző évi szintet).
A január-októberi nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 109.100 forint volt, ezen belül a fizikai foglakozásúaké 81.000, a szellemi foglalkozásúaké 141.500 forint.
A nemzetgazdasági szintű havi átlagos munkajövedelem 175.500 forintot tett ki, 8,0 százalékkal haladta meg a 2005 január-októberit. A munkajövedelem kereseten felüli része 2006. január-októberben átlagosan 5,1 százalék volt.
(forrás: MTI)