Viharos "önkormányzati gyűlés"
"Miért nem nyitódik ki a szemed?" - kérdezte Kósa Lajos fideszes debreceni polgármester tegnap Botka László szegedi szocialista polgármestert a Parlament delegációs termében az "önkormányzatok gyűlésén".
A rendezvényen - amelyet Kósa Lajos hívott össze annak érdekében, hogy a települések és a városok képviselői még a jövő évi büdzsé elfogadása előtt hallassák véleményüket - megjelent a kormány részéről Lamperth Mónika önkormányzati miniszter, Veres János pénzügyminiszter, valamint Bajnai Gordon fejlesztési kormánybiztos.
- Ez csel - hangoztatta Kósa Lajos -, s egyúttal emlékeztetett arra, hogy a parlamenti frakcióvezetőket hívták meg az egyeztetésre, a minisztereknek nem küldtek meghívót. Botka László viszont azt nehezményezte, hogy olyan nyilatkozattervezetről döntöttek az "önkormányzatok gyűlésén" (Kósa Lajos szerint közfelkiáltással), amely inkább afféle pártpolitikai nyilatkozatnak tűnik.
Az állásfoglalás valóban elítéli a kormányt: "2006 végére mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy a központi költségvetés és az államháztartás rendkívül súlyos helyzetbe került. Ennek a csődközeli állapotnak egyértelműen a kormány az okozója, mert rossz (...) gazdaságpolitikát folytatott. Ezért a felelősség is a kormányt terheli" - olvasható a nyilatkozattervezetben.
A dokumentum azt is tartalmazza, hogy az önkormányzati vezetők nem akarnak iskolákat, kórházakat bezárni, nem akarnak pedagógusokat, orvosokat elbocsátani, de a kormány erre kényszeríti őket. Ezért a képviselőkhöz fordulnak, hogy a jövő évi költségvetésről szóló döntésükkel ne nyomorítsák meg a településeket. Botka László szerint inkább előremutató egyeztetésre lett volna szükség: a Kósa Lajossal folytatott szóváltás után a szegedi polgármester azonnal elhagyta a termet. A tanácskozáson a minisztereken kívül néhány szocialista polgármester is megjelent, és Csabai Lászlóné, nyíregyházi polgármester is részt vett a tanácskozás második felén. Az egyeztetésre a megyei jogú városok polgármesterei, a megyei közgyűlések elnökei, a kistérségi elnökök, valamint a fővárosi kerületek polgármesterei és a főpolgármester kapott meghívást, valamint a parlamenti frakcióvezetők. (Demszky Gábor nem jött el.) Kósa Lajos arról beszélt, hogy az "önkormányzatok gyűlése" valójában az utolsó segélykiáltás. "Nincs hova hátrálni, nincsenek tartalékok a rendszerben" - közölte a debreceni polgármester, aki szerint, ha nincs több pénz, akkor az önkormányzatok feladatait is mérsékelni kell. Különben igaz lesz az az afrikai mondás, amely szerint a kormány "más dárdájával veri a csalánt".
Veres János pénzügyminiszter azt mondta, a helyzet megítélésével egyetért, ő is tudja, hogy az önkormányzati rendszerben baj van és hogy "nincs több tartalék". Szerinte a tizenhat évvel ezelőtt elfogadott önkormányzati rendszerrel van baj, azt kell megváltoztatni. Amikor Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere arra tett javaslatot, hogy a 102 milliárdos önkormányzati forráshiányt felezzék meg, és csapjanak egymás markába, mert ha ez nem történik meg, akkor az önkormányzatok elbocsátásokra kényszerülnek, Veres János közbeszólt: "Mi nem küldünk el senkit." Szita ezt mérhetetlenül cinikus megjegyzésnek minősítette. A pénzügyminiszter úgy riposztozott: az önkormányzatok 124 milliárd forintos többlettámogatást kapnak 2007-re. Szerinte nem igaz, hogy az EU huszonöt pénzügyminisztere által elfogadott magyar kon-vergenciaprogram "szemétre való". Emlékeztetett rá, 2002-ben már volt olyan önkormányzat, amelynek 193 milliós működési hitelt kellett felvennie.
Lamperth Mónika a közfelkiáltással elfogadott nyilatkozatról mindössze annyit mondott: annak csak az utolsó szakaszával ért egyet, amely párbeszédről, széles körű társadalmi konszenzusról tesz említést. A miniszter nem tudta értelmezni az "önkormányzatok gyűlése" intézményét, ismételten üdvözölte, hogy létrejött az önkormányzatok Gyurcsány Ferenc által javasolt egyeztető fóruma, ahol az önkormányzati oldal saját maga jelölheti ki képviselőit.