Havanna tagadja hogy Castro rákos

A pártvonal az, hogy Fidel vissza fog térni, a bizonytalanság egyfajta vákuumot okoz - nyilatkozta kubai tapasztalatairól Jane Harmon amerikai képviselő. A demokrata párti politikus azzal a tíztagú törvényhozási küldöttséggel utazott a szigetországba, amely a hét végén a helyszínen próbálta tisztázni a helyzetet, illetve a kubai vezetés szándékait.

Az amerikai honatyáknak kubai hivatalos személyek azt mondták, hogy Fidel Castro nem rákos, és nem szenved végzetes betegségben. Ugyanakkor nem fedték fel, pontosan milyen műtétet hajtottak végre rajta júliusban, és a nyolcvanesztendős elnök miért nem vette vissza az irányítást öt évvel fiatalabb öccsétől. Az amerikaiak várakozásukkal ellentétben nem találkoztak Raúl Castróval - feltételezhetően azért, mert Havanna még nem kész az átmenet végleges jellegének ilyen demonstrációjára.

Amerikai titkosszolgálati források szerint Fidel Castro végzetes rákban szenved, és legfeljebb hónapjai vannak hátra. Más orvosi vélemények alapján a diverticulosis nevű, gyógyítható, bár idős korban súlyos komplikációkkal is fenyegető vastagbélbetegsége van. A Reuters hírügynökségnek korábban nyilatkozott Raul Castro egyik leánya, aki szerint nagybátyja, noha fel fog épülni, már nem tér vissza a napi irányításhoz, és többet kell majd törődnie önmagával.

Az amerikai honatyák Havannában találkoztak Pérez Roque külügy- és Yardira García ipari miniszterrel, illetve Ricardo Alarcón parlamenti elnökkel, nem iktatták viszont a programba a kubai ellenzékiekkel való beszélgetést. A Fehér Ház nem hagyta jóvá az utazást - amely egy szenátor közelmúltbeli szíriai útjával együtt azt jelzi, hogy George W. Bush elnök külpolitikáját otthonról is komoly kihívások érik.

A washingtoni külügyi tárca szóvivője megerősítette a változatlan álláspontot: az USA csak akkor hajlandó tárgyalni a kapcsolatok javításáról, ha Kuba először demokratikus nyitást hajt végre. A honatyák azonban azt mondták, reményeik szerint a januárban összeülő kongreszszusban többségbe kerülnek majd a gazdasági és utazási szankciók feloldásának hívei.

A hét végén egyébként ismét Floridába érkezett hét olyan kubai menekült, akiket januárban egyszer már visszatoloncoltak, mert akkor csak egy hídig jutottak, ami nem számít szárazföldnek.

Kezd kialakulni egy külpolitikai stratégia arról, hogy Magyarország milyen szerepet tud vállalni a kubai demokratizálódás elősegítésében - közölte Gyarmati István, a Demokratikus Átalakulásért Intézet igazgatója az MTI-vel, miután tájékoztatást adott az Országgyűlés külügyi bizottságának az USA Kuba-politikájáról. Gyarmati elmondta: Washington szerint közel van az átalakulás, amely Fidel Castro halálával megkezdődik. Hozzátette: a magyar külpolitikának két fontos feladata van e téren. Egyrészt az amerikaiakban ébren kell tartani a felismerést, hogy nem nekik kell megcsinálniuk Kubában a rendszerváltozást, hagyják ezt inkább a kubaiakra. Másrészt a kérdésben elég passzív Európai Uniót kell mozgósítani. (MTI)

Amerikai képviselõk sétálnak a kubai fõvárosban
Amerikai képviselõk sétálnak a kubai fõvárosban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.