Tetőn a magyar kamat?
Mind egyértelműbb, hogy az amerikai jegybank már nem emel kamatot, s ez fokozta a kockázatviselési kedvet, vagyis ismét előtérbe kerültek a feltörekvő piaci valuták. A forintot egyelőre támogatják a belső fejlemények is: a jövő évi költségvetésben a piac számára hiteles, teljesíthető számok szerepelnek. Feltételezhető, hogy a hiány nagymértékű, a GDP több mint három százalékára rúgó csökkentése megvalósítható. Továbbá csábító a nyolcszázalékos, globális összehasonlításban is magas kamat.
A Reuters által megkérdezett elemzők szinte egyöntetűen úgy vélik: a nyolcszázalékos alapkamat a monetáris tanács hétfői ülésén és januárban is változatlan marad. Bár a jövő évi áremelkedések kezdeteként januárban a prognózis szerint 7,6 százalékra szökik fel az infláció a novemberi 6,4 és a decemberre várt 6,6 százalékról.
Az elemzők úgy látják, az inflációs kilátásokat javította, hogy a napokban kilenc hónapos csúcsra erősödött a forint az euró ellen, miközben a külföldi befektetők továbbra is szívesen vásárolják a kockázatosabb, de magas hozamú papírokat a világpiacon.
Az éves átlagos infláció 2008-ban is jóval az MNB háromszázalékos célja felett marad, azaz 3,8 százalékos lesz. Ám 2009-ben 3,1 százalékra csökkenhet. A forint erősödése nyomán az elemzői vélekedések is megváltoztak: az év végére 255 forintos euróárfolyamot jeleznek előre - szemben az egy hónapja várt 261,50-nel. A devizakereskedők szerint ezen a héten 252,50 és 255 forint között lehet az euró árfolyama.
A magyar valuta a londoni megítélés módosulásának is köszönheti, hogy magára talált. Mint az MTI beszámolt róla, hosszú idő óta először alulsúlyozottból túlsúlyozottá vált az utóbbi egy hónapban a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfólióiban, a javuló költségvetési alapállást tükrözve. A Goldman Sachs éves előrejelzése szerint Magyarországon 2007-ben "komoly mértékű" költségvetési szigorítás megy végbe, "viszonylag csekély politikai kihatással". A Merrill Lynch pedig azt írta, hogy a Gyurcsány-kormány költségvetési konszolidációs terve az első érzékelhető kísérlet a súlyos ikerdeficit-probléma korrigálására az 1995-ös Bokros-csomag óta.