A demokrácia gázai leckéje

Arafat annak idején folyamatosan halogatta a választásokat. Miután meghalt, két éve elnökválasztást tartottak a palesztin területeken, sikerrel. Ezután egy éven keresztül, volt, ahol öt fordulóban, önkormányzati választásokat tartottak, s idén januárban következtek a törvényhozási választások. Demokratikusak és szabadok.

A palesztinok az elmúlt két évben többször járultak az urnákhoz, mint például mi, magyarok, de ennél lényegesebb: mint ezalatt bármelyik arab vagy iszlám országban. A Bush-kormányzat itt nem erőltette látványosan a demokráciát, itt az egy évtizede lefektetett mechanizmusok elevenedtek meg, a megfelelő vezető irányítása alatt. A Bush-kormányzat - akár hallgatólagosan is - a Hamasz részvételét szorgalmazta. A Fatahnak jogosan akartak riválist "adni", hiszen ez is hozzátartozik a demokráciához. Kérdés, hogy a Hamasz - mely a választás alapjait lefektető békeegyezményt sem fogadja el - ilyen formában jó ötlet volt-e. Mindenesetre a Hamasz győzelmének következményeire nem volt felkészülve jóformán senki.

A döntés, hogy egy demokratikusan megválasztott kormányról a Nyugat egyszerűen nem vesz tudomást, láncreakciót indított el. A segélyek elapadása olyan körülményeket teremtett, melyek talán a Fatah híres-hírhedt korrupciójánál is rosszabbak.

"Sikerült elérni", hogy ha Abbasz előre hozott választásokra szólít fel, azok legitimitását a Hamasz dönti el. "Sikerült megerősíteni" a Hamasz damaszkuszi vezetését és kiszolgáltatni neki a mérsékeltebb gázait. "Sikerült elérni", hogy az amúgy is megerősödő Irán túszul ejthette a palesztin ügyet.

Abbasz kockáztat, játszik. Ő a Nyugat és Izrael szemében hol partner, hol nem. Nem egy erős vezető, de nem is hagyják, hogy az legyen. Most mondott egy nagyot, lehet, hogy bejön.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.