Cigarettastop 2010-ig
Nem kell senkit elbocsátani Románia (és Bulgária) uniós csatlakozása miatt a vám- és pénzügyőrségtől - mondta a Népszabadságnak nyilatkozva Nagy János vezérőrnagy, a VPOP vezetője. A vámőrség valamennyi, jelenleg a határvámhivatalokban dolgozó pénzügyőrnek tud munkát adni. A testületnél a hivatásos állományúak nyugdíjba vonulási szabályainak megváltozása nem indított el a rendőrségihez hasonló leszerelési hullámot; az átlagéletkort tekintve igencsak fiatal pénzügyőrségtől a ma még kedvező feltételek mellett legfeljebb hetvenen vonulhatnak korkedvezménynyel nyugállományba.
Románia uniós tagságával megszűnik a vámellenőrzés a két ország közös határán. A vámőrség azonban nem vonul le a határról - szögezte le Nagy János. Azokat az átkelőhelyeket, Ártandon, Gyulán és Nagylakon, melyeken az elmúlt években a szállítmányozók, a speditőrök és a vámőrség igényeit egyaránt kielégítő terminálokat létesítettek, vámkezelő helyekké alakítják. A tábornok azt mondja: tanultak a 2004-es átállás tapasztalataiból: akkor a nyugat- és észak-magyarországi határátkelőhelyek némelyikét alakították át hasonlóképpen, a szállítmányozók azonban csak szerény érdeklődést mutattak szolgáltatásaik iránt. Ugyanis míg osztrák oldalon a vám mellett az állat- és növény-egészségügyi szolgálat is "jelen volt" a határon, a magyar vámkezelő helyek nem tudtak huszonnégy órán keresztül komplex szolgáltatásokkal rendelkezésre állni.
A magyar-román határon létesítendő vámkezelő helyeken már valamennyi szakhatóság folyamatos ügyeletet ad, így Nagy János szerint immár elsősorban a fuvarozókon és a fuvarszervezőkön múlik, sikerül-e ügyfeleket szerezniük, akik az uniós piacokra szánt árujukat a magyar-román határon kívánják vámoltatni. A tábornok szerint nem zárható ki, hogy a román vámhatóságok is szövögetnek hasonló terveket, a magyar vámigazgatás azonban helyzeti előnyben van: mindhárom terminál magyar oldalon van, ahol gyakorlott személyzet, az uniós előírásoknak megfelelően kiépített s két éve üzemszerűen működő informatikai rendszer várja a megrendelőket. A vámkezelő helyeket kísérletképpen fél évig üzemelteti a vámőrség; addig biztosítja a huszonnégy órás pénzügyőri jelenlétet és az infrastruktúrát. Ha lesznek ügyfelek, fenntartják a kínálatot, ha nem, felszámolják a vámkezelő helyeket.
Románia uniós tagsága közel félezer pénzügyőr munkahelyét érinti a magyar-román határon. Számukra részben a szerb, illetve az ukrán határszakaszokon ad majd munkát a VPOP, részben pedig a belterületi vám-, jövedéki és nyomozó hivatalokban. De lesznek, akik maradnak ott, ahol eddig szolgáltak: a határon. A vámőrség Románia teljes jogú uniós taggá válása után sem vonul le a közös határátkelőkről.
Románia 2010-ig haladékot kapott a dohánytermékekre vonatkozó adójogszabályok bevezetésére. Magyar részről emiatt attól tartanak, hogy - ha nem tesznek semmit - januártól elárasztja az országot az olcsó román cigaretta. Ezért a VPOP a jövedéki törvény módosítását kezdeményezte, hogy az unióban általánosan elfogadott 800 szállal szemben Romániából és Bulgáriából 2010-ig csak legfeljebb 200 szál cigarettát hozhassanak be az utazók. Ennek a korlátozásnak a betartását a vámőrség már közvetlenül a belépéskor, a határon kívánja ellenőrizni.
A vámőrség bevételeiről szólva Nagy János elmondta: a vámbevételek hétmilliárd forinttal haladják meg a tervet, s más adónemekben is felülteljesít a testület. Ma még nehéz lenne megbecsülni, hogy mennyivel. A tábornok szerint azonban annyival bizonyosan túlteljesítik az előirányzatot, amennyi ahhoz kell, hogy a testület dolgozói prémiumot kaphassanak.
Az Európai Bíróság döntése értelmében Magyarországon is vissza kell fizetnie a költségvetésnek a regisztrációs adó jogosulatlanul beszedett hányadát. Közben még tart a vizsgálat, hogy a regisztrációs adó bevezetése óta forgalomba helyezett 400 ezer használt autó közül melyek után fizették meg ténylegesen ezt az adónemet, s melyeket hoztak forgalomba hamis vámokmányok felhasználásával adózatlanul. Nagy János közlése szerint az elsődleges (számítógépes) vizsgálatokkal 16 ezer gyanús autót találtak. Ezek felét már megvizsgálták. Eddig 133 millió forint adóhiányt állapítottak meg, azaz a regisztrációsadó-csalásra szakosodott bűnbandák nagyságrendekkel kisebb kárt okoztak a költségvetésnek, mint amennyire néhány nagy ügy tanulságai alapján számítottak.