Piergiorgio kérése ellenére sem halhat meg
A 60 éves Piergiorgio Welby, aki a szem mozgását érzékelő számítógép segítségével kommunikál a külvilággal, Olaszország egyik legismertebb személyiségévé vált, miután szeptemberben levelet írt Giorgio Napolitano köztársasági elnöknek, illetve hírműsorokban kérte, hogy vegyék le a létfenntartó készülékekről, hogy "megkínzott és tönkrement teste békére leljen". Az államfőnek írt levelével Welby heves vitát indított el a kegyes halál hívei és - az Olaszországban még mindig nagyon erős befolyással bíró katolikus egyház által támogatott - ellenfelei között.
Négy nappal az ügy zárt ajtók mögött tartott tárgyalása után, szombaton Angela Savio bíró elfogadhatatlannak nevezte Welby kérelmét. A 15 oldalas ítéletben a bíróság, kiemelve az ügy jogi bonyolultságát, rámutatott, hogy Welbynek joga van a lélegeztető készülék eltávolításának kéréséhez, de ezt a jogot az olasz törvények konkrétan nem biztosítják.
"A szabályozás és az indokolatlan gyógykezelés konkrét elemeit tudományos jelleggel meghatározó keretek híján" az igazságszolgáltatás nem tudja Piergiorgio Welby kérelmét megvédeni. Csak politikai és jogi kezdeményezések tölthetik ki a jogi űrt és "adhatnak választ a páciensek magányosságára és reménytelenségére" az ítélet szerint.
Az ágyhoz kötött Welby ügyvédjei az eutanázia fogalmát elutasítva az alkotmány azon három cikkére hivatkoznak, amelyek tiltják a kényszerű gyógykezelést a fertőző vagy pszichiátriai eseteket kivéve, illetve előírják az egyéni szabadságjogok tiszteletben tartását. Azzal érvelnek, hogy az orvosoknak saját etikai kódexük szerint sincs joga életben tartani a beteget akarata ellenére, illetve a beteg állapotát nem javító, indokolatlan kezelést folytatni.
Welby betegségét 18 éves korában, 1963-ban diagnosztizálták, és 1997 óta mesterségesen tartják életben lélegeztető készülék, illetve a táplálását szolgáló szonda segítségével. Állapota tavaly nyár óta jelentősen romlott, már aludni sem tud. Orvosok Olaszország szerte jelezték, hogy készek segítséget nyújtani Welbynek, hogy meghaljon. Kezelőorvosa azonban azt mondja, hogy hiába kapcsolja le a lélegeztető készüléket, kötelessége újraéleszteni betegét. Olaszországban akár 15 év börtönbüntetés is kiszabható a katolikus egyház által tiltott eutanáziát végrehajtó orvosokra.
(MTI)