Abbász előre hozott választásokat ír ki

Előre hozott elnök- és parlamenti választások kiírásáról döntött szombaton Mahmúd Abbász palesztin elnök, emelvén a téteket a több napja tartó, a polgárháború rémét előrevetítő belső erőszak után, a kormányzó Hamász viszont elutasította a kezdeményezést.

Abbász a Palesztin Hatóság rámalláhi főhadiszállásán szombaton elmondott, a palesztin televízióban egyenesben közvetített beszédében közölte: azt akarja, hogy a választásokat a lehető legrövidebb időn belül tartsák meg, és ezért megkezdi az egyeztetéseket a központi választási bizottsággal. Elvetve a nemzeti egységkormány gondolatát kijelentette, hogy a Fatah mozgalom nem csatlakozik egy, a Hamász vezette kormányhoz. A választásokig tartó átmeneti időszakra szakértőkből álló egységkormány létrehozását javasolta, így lehetőség nyílna a Hamászt politikai és pénzügyi bojkottal sújtó Nyugat szankcióinak feloldására.

Jászír Abed Rabbo, a palesztin elnök egyik közeli munkatársa közölte, hogy a választásokat három hónapon belül megtartják, és minden jogi ellenérvet megvizsgálnak az elnöki jogkörökkel összhangban. Maga Abbász azt mondta, hogy ő írta alá a kormány megalakításáról szóló rendeletet és fel is oszlathatja, ez alkotmányos joga. Ugyanakkor leszögezte, nem hagyja, hogy polgárháború robbanjon ki. "A határ, amelyet nem szabad átlépni, a palesztin vér" - mondta az elnök.

A palesztin területeken március óta kormányzó Hamász mozgalom azonnal elutasította az előre hozott választások kiírását. Vaszfi Kabaha, a foglyok ügyében illetékes miniszter közölte, hogy a nemzeti egységkormány megalakítását tartják az egyetlen megoldásnak és a legfontosabb feladatnak. Musír al-Maszri, a Hamász parlamenti képviselője törvénytelennek, a demokratikusan megválasztott kormány elleni puccsnak minősítette Abbász döntését. Az Iszmail Haníje vezette kormány közleményben utasította vissza az előre hozott választásokat, amelyeket a palesztin nép akarata és a törvényesség elleni támadásnak nevezett.

A Hamász felszólította a palesztinokat, hogy tüntetésekkel tiltakozzanak a Mahmúd Abbász palesztin elnök által kiírt előrehozott választások ellen - közölte Iszmáil Haníje kormányfő politikai tanácsadója szombaton.

"Számos tüntetést szervezünk, hogy bebizonyítsuk az elnöknek: többségben vagyunk és az előrehozott választásokra vonatkozó felszólítás elfogadhatatlan" - közölte Ahmed Júszef. "Már ma elkezdjük. Ma valamennyi városban nagy tüntetéseket tartunk a felhívás elutasítására" - jelentette be. -  "Amit ma hallottunk Abu Mázentől (Mahmúd Abbász mozgalmi neve), az polgárháborúra való felhívás" - tette hozzá Ahmed Júszef. A tanácsadó szerint az előrehozott választások kiírása belső konfliktushoz vezet, és minkét fél számára jelentős veszteségekkel és véráldozatokkal járhat.

A választás kiírásának bejelentése után a kormányzó Hamász és a Mahmúd Abbász vezette Fatah fegyveresei tűzpárbajt vívtak egymással Gázai övezet déli részében szombaton - közölték szemtanúk, akik szerint  a Hán-Juniszban történt összecsapásban csak egy ember sebesült meg.

Az egy évtizede nem tapasztalt belső feszültség azt követően alakult ki a palesztin területeken, hogy a Hamász és a Fatah között rendre kudarcba fulladtak a tárgyalások a nemzeti egységkormány megalakításáról. Abbász beszédének első felében rámutatott, hogy a válság egyre mélyül, és politikai megoldás nélkül a biztonságot nem lehet helyreállítani. Az elnök a Hamászt tette felelőssé a feszültségért, s határozottan cáfolta, hogy bármiféle összeesküvés lett volna Iszmáil Haníje kormányfő meggyilkolására. Abbász úgy vélte, hogy a palesztin területeken kialakult politikai-pénzügyi válságért is a Hamász a felelős, mert nem volt hajlandó elébe menni a nemzetközi követeléseknek Izrael elismerésére és lemondani az erőszakról, amely aztán a nyugati büntetőintézkedésekhez és a belpolitikai patthelyzethez vezettek.

Izrael támogatásáról biztosította a palesztin elnököt az előre hozott elnök- és parlamenti választások kiírásának bejelentése után. Miri Eiszin kormányszóvivő kijelentette, hogy az izraeli kormány támogatja a mérsékelt palesztinokat, akik tárgyalni kívánnak Izraellel, erőszak nélkül. Hozzátette, hogy a palesztin elnök az ilyen típusú politikusok közé tartozik. Mark Regev izraeli külügyi szóvivő annyit mondott, hogy Abbász döntését palesztin belügynek tekintik.

Az amerikai kormányzat és Tony Blair brit kormányfő szombaton üdvözölte Mahmúd Abbász palesztin elnök döntését, hogy a lehető legkorábbi időpontra előre hozott elnök- és parlamenti választásokat ír ki.

Washington azt reméli, hogy Abbász elnök döntése hozzájárul az erőszak csillapításához és megnyitja az utat közel-keleti békefolyamat felélesztése előtt. "Bár a választások belügynek számítanak, azt reméljük, hogy ez segít az erőszak felszámolásában és a (közel-keleti ügyekben közvetítő, az útiterv néven ismert béketervet kidolgozó Egyesült Államokból, Oroszországból, az ENSZ-ből és az Európai Unióból álló) kvartett alapelveinek elkötelezett Palesztin Hatóság megalakításában" - jelentette ki Jeanie Mamo, a Fehér Ház szóvivője.

Az Egyiptomban tartózkodó Blair úgy vélekedett, Mahmúd Abbász döntésével erős jelzést küldött azt bizonyítandó, hogy keresi az eszközöket a zsákutcába jutott békefolyamat újraindítására. Szerinte a palesztin elnök szombaton tartott beszéde azon új elkötelezettség jele, hogy felül akar emelkedni az akadályokon és a kihívásokon, biztosítani akarja, hogy semmi ne gátolja ezt a folyamatot. Blair rámutatott, hogy a közel-keleti békefolyamat rendkívül kritikus pillanatába lépett, és a palesztin elnök támogatásra szólította fel a nemzetek közösségét.

(MTI)

 

Mahmúd Abbász
Mahmúd Abbász
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.