Kétórás figyelmeztető több iskolában
"Az Oktatási és Kulturális Minisztérium megköszöni a gyermekeink oktatása és nevelése során áldozatos munkát végző pedagógusoknak, hogy túlnyomó többségük a mai napon is a feladatai ellátására koncentrált." Így kommentálta tegnap a szaktárca a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által szervezett kétórás figyelmeztető sztrájkot.
Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke szerint az ilyen közlemény mégis méltatlan egy felelős kormányzati szervhez. - A minisztérium ezzel azt üzeni azoknak, akik tegnap a munkabeszüntetés mellett döntöttek, hogy nincs hivatástudatuk. Úgy tűnik, a tárcának a több mint tízezer pedagógus véleménye nem számít - mondta.
A PDSZ a tegnapi figyelmeztető sztrájkot a szeptember óta külön díjazás nélkül elrendelhető heti két óra túlmunka, illetve a közoktatási intézmények jövő évi támogatásának csökkentése ellen való tiltakozásként szervezte. Kerpen Gábor a visszajelzések alapján korábban úgy nyilatkozott: mintegy 500 iskolában lesz sztrájk. Arató Gergely, a minisztérium államtitkára ennek alapján - a 8479 közoktatási intézményhez viszonyítva - úgy értékelte, hogy a pedagógusoknak csak hat százaléka, azaz mindössze tízezren tartották alkalmas eszköznek a sztrájkot céljaik elérésére. Kerpen válasza: 500 intézmény és 15 ezer pedagógus - vagyis siker.
- A minisztérium az elmúlt két hétben olyan intenzív kommunikációs kampányt folytat a PDSZ és a sztrájk ellen, hogy ezzel az akció az egyik célját már el is érte: a tárca nagyobb figyelmet szentel a közoktatásban dolgozóknak - fogalmazott Kerpen Gábor. Hozzátette: más pozitív hozadéka is van. "Sikerült közösséget létrehozni": PDSZ- és nem PDSZ-tagok egyaránt sztrájkoltak, a szülők pedig szolidaritást vállaltak a pedagógusokkal. Kerpen Gábor mindezt arra alapozza, hogy tegnap sokan két órával később vitték gyermeküket iskolába.
A tárca tegnap jelezte: bármely szervezettel szívesen tárgyal, de fölhívta a figyelmet arra, hogy az Alkotmánybíróság nem találta az alaptörvénybe ütközőnek a heti két óra pluszmunka külön díjazás nélküli elrendelését. A PDSZ elnökének álláspontja: ha nem kapnak garanciát követeléseik teljesítésére, készek további akciókat és újabb sztrájkot is szervezni.
Semmiképp sem lehet sikernek nevezni ezt a sztrájkot, közölte a nagyobbik pedagógus-érdekvédelmi szervezet, a PSZ elnöke. Árok Antal szerint így csak rontották az ágazat érdekérvényesítő képességét. Árok nehezményezi, hogy a PDSZ nem egyeztetett velük, amikor a sztrájkot szervezte, pedig az érdekérvényesítéshez szerinte egységesen kellene fellépni, és inkább tárgyalás útján kellene keresni a megegyezést.