Washington erősebb jüant, Peking több megértést kér

Az amerikai-kínai kapcsolatok javításának fő akadálya marad, hogy Peking nem akarja felértékelni a jüant – mondta a kétnapos tárgyalások után Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter. A kínai delegáció vezetője, Wu Yi kormányfő-helyettes viszont sikeresnek nevezte a találkozót, függetlenül attól, hogy nem értettek mindenben egyet.

A gazdaságstratégiai párbeszéd első, pekingi fordulóján a két küldöttség bejelentette, hogy Kína kész az árfolyamrendszer reformjára, míg az Egyesült Államok a hazai megtakarítások ösztönzésére, hogy mindkét ország kiegyensúlyozottabb gazdasági pályára állhasson. Áttekintették továbbá a befektetési lehetőségeket, valamint az utazási könnyítések kérdését. A tárgyalások következő helyszíne Washington lesz májusban, akkor derül ki, hogy az általánosságokban megfogalmazott célok közül, mit sikerült megvalósítani. Ami a konkrétumokat illeti: a New York-i Értéktőzsde és a Nasdaq technológiai börze irodát nyit Pekingben, míg a Washington támogatja, hogy Kína csatlakozzék az Amerikaközi Fejlesztési Bankhoz. Az Egyesült Államok eddig akadályozta a kínai törekvést, Peking viszont azért szorgalmazta a belépést, mert mind több nyers- és alapanyagot vásárol a latin-amerikai országoktól.

A nyilatkozatok azonban rávilágítottak a vitákra is. Paulson kijelentette: a "lehető legvilágosabban kifejtettük azt a nézetünket, hogy a rugalmasabb árfolyam révén Kína is kiegyensúlyozottabb fejlődést érhetne el, s kezébe vehetné saját monetáris politikáját". Hozzátette, az amerikai kormányzat szerint Kínának az lenne az érdeke, ha gyorsan haladna ebben az ügyben. Az amerikai törvényhozás, amelynek mindkét házában a demokraták lesznek többségben januártól, egyértelműen sürgette a kemény fellépést a jüan felértékelődéséért.

Az Egyesült Államok októberig csaknem 200 milliárd dolláros kereskedelmi hiányt halmozott fel Kínával szemben, s Washingtonban úgy vélik, hogy a 15-40 százalékkal alulértékelt jüan az oka a deficitnek. Ha Peking hagyná erősödni a valutáját, akkor az amerikai termékek versenyképesebbé válnának Kínában, illetve kínai áruk kevésbé lennének kelendőek az USA-ban. Wu Yi viszont azt mondta, hogy az amerikaiak nemcsak nem értik, hanem félreértik a kínai valóságot. Szerinte az Egyesült Államoknak hálásnak kellene lennie, amiért globálisan is elhanyagolható szintre esett az infláció irama.

A tanácskozás keretében rendezett konferencián felszólat Ben Bernanke amerikai jegybankelnök is, aki azt hangoztatta, hogy Kínának nem az alulértékelt jüanra támaszkodó exportszektort kellene fejlesztenie, hanem a belső fogyasztást élénkítenie. Beszédéből – amelyet előzetesen írásban már kiadtak – kihagyta a szubvenció szót, s azt mondta, hogy a gyenge árfolyam "torzítja" a termelést és a kereskedelmet. A szociális háló fejlesztésével a kínaiaknak kevesebbet kellene megtakarítaniuk, s többet költhetnének árukra és szolgáltatásokra. Ha a jüan nem értékelődik fel, ha a pénzügyi rendszer nem korszerűsödik – tette hozzá –, a kínai hatóságok elveszthetik az ellenőrzést a gazdaság felett.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.