MSZP: év elején kezdődhet a több-biztosítós modell egyeztetése

Jövő év elején kezdődhet az egyeztetés a kormány és a koalíciós pártok között a több-biztosítós egészségügyi modellről - mondta Kökény Mihály, az MSZP országgyűlési képviselője. Mikola István (Fidesz) azt mondta: szó se lehet a több-biztosítós modell bevezetéséről, és arra kérte a kormánypártokat, ne tegyék fizetőssé az egészségügyet, és ne zárjanak be a kórházakat.

A szocialista politikus kérdésre válaszolva közölte: álláspontjuk ismertetésével megvárják, milyen javaslatot tesz a szaktárca, de az MSZP kitart amellett, hogy a rendszer esetleges átalakításakor nem sérülhet a szolidaritás, illetve valamely társadalmi csoport esélyegyenlősége, és nem növekedhetnek a közkiadások.

Még nem zárult le az egészségügyi reform, a biztosítási modell kérdésén túl hátra van még a finanszírozási rendszer átalakítása - közölte a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke. Hozzátette: a finanszírozást az alapellátástól a kórházakig át kell alakítani.

Kökény Mihály szerint a rendszerváltást az egészségügyben is le kell zárni, a változtatások elkerülhetetlenek. Mint mondta, a megbetegedési és a halálozási mutatókkal leírt szükséglet és a rendelkezésre álló egészségügyi kapacitás köszönőviszonyban sincs egymással. Hozzáfűzte: le kell számolni "jó néhány túlélő mítosszal", amelyek közül példaként a "parttalan ingyenességet" említette.

Már régen túl lennénk az egészségügy átalakításán, ha a Fidesz-kormány nem zilálja szét az elért eredményeket, ha nem szalasztja el az akkori igen kedvező gazdasági feltételeket - közölte a kormánypárti politikus. Kökény Mihály szerint nem igaz, hogy az MSZP tétlenül asszisztál az egészségügyi reformhoz, ésszerű és vállalható kompromisszumok születtek a koalíciós pártok között. A szakpolitikus azt mondta: le kellene zárni az olyan álvitákat, mint hogy a piacgazdaságtól függetlenül működhet az egészségügy. Úgy vélte, versenyre szükség van.

Mikola István, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes alelnöke újságíróknak azt mondta: szó sem lehet a több-biztosítós egészségügyi rendszer bevezetésről a társadalombiztosítás helyett, a Fidesz a végsőkig ellen fog állni. Szerinte a több-biztosítós rendszer a világon mindenhol megbukott, a szegények, a krónikus betegek nem jutnak hozzá a gyógyítás lehetőségéhez. Mikola István szerint a modell bevezetésének egyetlen egy célja az lehet, hogy "az új tőketulajdonosaikat megint a konchoz hozzájutassák".

Társadalmi támogatottság nélkül nem lehet végrehajtani az egészségügyi reformot - hangsúlyozta. Az ellenzéki szakpolitikus azt mondta: arra kéri a kormányt, ne tegye fizetőssé az egészségügyet, és ne zárjon be kórházakat, valamint hagyjon fel az egészségügy üzletté tételével. Hozzátette, hogy mindenhol üzleti gazdasági érdekeket, új tőketulajdonosok szerephez juttatását látják. Az egészségügy nem üzlet, ez egy szeretetszolgálat, spirituális elemeket is tartalmazó gyógyítószolgálat, ez egy szakma, hivatás, ez egy misszió - fogalmazott Mikola István.

Az ellenzéki képviselő azt is kérte, ne árusítsák ki az egészségügyi közvagyont, hagyjanak fel az ingatlanspekulációval. Mikola István kérte, hogy a kormánypártok ne rekesszék ki az ellenzéket a konstruktív vita lehetőségéből, és a miniszter ne meneküljön el a bizottsági ülésről. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.