Települések a politika erőterében

Azzal, hogy az önkormányzati választásokon a Fidesz elsöprő győzelmet aratott, a településeket nehezen lehet kihagyni a döntés-előkészítés folyamatából. De az önkormányzati szövetségek közötti viszony sem felhőtlen.

 

 

 

Az önkormányzatok és a kormány együttműködésre vannak ítélve; a kormánynak tiszteletben kell tartania az önkormányzatok önállóságát, azoknak pedig a kormánynak az ország egészére szóló felhatalmazását - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc kormányfő tegnap a kormány és az önkormányzatok közötti egyeztető fórum alakuló ülésén. Szerinte "a függetlenség tiszteletben tartása nem jelenti a teljes elkülönülést, nem jelenti egymással szemben a vég nélküli vetélkedést; az együttműködésnek és a kölcsönös felelősségnek világos határai vannak". Az új grémiumban a kormányt az önkormányzati és területfejlesztési, az egészségügyi, a munkaügyi, az oktatási, valamint a pénzügyminiszter, a helyhatóságokat pedig a hét országos önkormányzati érdekszövetség elnökei képviselik. Az ügyrendet január közepéig fogadják el.

A tegnapi tanácskozáson nem jelent meg a Megyei Jogú Városok Szövetségének fideszes elnöke, Kósa Lajos, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének ugyancsak fideszes vezetője, Ódor Ferenc, illetve a Magyar Önkormányzatok Szövetségének szintén jobboldali első embere, Gémesi György; őket alelnök, kabinetfőnök, illetve főtitkár képviselte.

Kósa Lajos utóbb közleményben adott számot arról, miért nem ment el az egyeztetésre. Egyebek mellett azt írja, hogy a meghívóban egyetlen szó sem esett arról, hogy a találkozón jelen lesz a "fél kormány és a miniszterelnök". Továbbá az önkormányzati vezetők közül jó néhányan kérték, hogy halasszák el a rendezvényt, mert ebben az időpontban önkormányzati közgyűléseket tartanak. Szerinte mindebből az is következik, hogy már számítani lehet arra, hogy a miniszterelnök a legváratlanabb helyeken is felbukkan majd, ott, ahol semmi szükség nincsen rá. "Kívánok jó píárkodást, eredményes gittrágást, hálás sajtót és megfelelő időben éljenző közönséget a miniszterelnöknek. A hasonló, semmire sem jó akcióktól, kérem, kíméljen meg" - írja Kósa.

A mindenkori kormány és a helyhatóságok közötti együttműködés intézményes keretei az önkormányzati rendszer 1990-es létrehozása óta hiányoznak. A települési érdekek leginkább az országgyűlési képviselőként is dolgozó polgármesterek és megyei közgyűlési elnökök közvetítésével jelennek meg, ám ezek érvényesítése nem kis részben attól függ, hogy a kezdeményezések kormánypárti vagy ellenzéki oldalról érkeznek-e. Az érdekszövetségeket viszont mind ez ideig kevéssé tekintette partnerének a kormány. Csak egyetlen példa: az önkormányzati támogatások jövő évi összegéről legutóbb is inkább csak tájékoztatták az érdekelteket, mint egyeztetettek velük - érdemi beleszólásra nem volt módjuk.

Most új helyzet állt elő, mert a kormánypártok a helyhatósági választáson kiütéses vereséget szenvedtek. Szinte valamennyi megyében ellenzéki többség alakult ki, és a megyei jogú városokban is meghatározó lett a jobboldal szerepe. Így nehezen tartható fenn az a korábbi gyakorlat, hogy a kormány a döntés-előkészítésből kihagyja a településeket.

Kérdés persze, hogy mire mennek egymással, hiszen a hét önkormányzati érdekszövetségből háromnak az élén országosan ismert jobboldali politikus áll, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége - ez a legnagyobb szervezet - pedig tisztújítás előtt áll. Egyértelműen a kormányoldalhoz köthető politikus viszont csupán a kisvárosi, illetve a kistelepülési érdekeket megjelenítő két szerveződést vezeti. A szövetségek egymáshoz való viszonya is felemás, és kapcsolataikat nem kis részben a vezetők politikai hovatartozása határozta meg. Az Orbán Viktor Fidesz-elnök irányítása alatt létrehozott önkormányzati fórum pedig újabb törekvés arra, hogy a helyhatóságokat a pártpolitika erőterébe vonják.

A kormányfő kezet nyújtott

"Az elmúlt tizenöt évben sok-sok féligazsággal és hazugsággal terhelt rendszer alakult ki" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc tavaly szeptemberben a TÖOSZ küldöttgyűlésén, e körbe sorolva az önkormányzatokat is. Ezért a miniszterelnök több ajánlatot is tett az önkormányzatoknak. Kezdeményezi többek között a helyhatóságok feladatainak és a finanszírozási rendszerének újragondolását, az önkormányzatok működését szabályozó törvények megújítását.

Érdekszövetségek és elnökök

 

Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekvédelmi Szövetsége (KÖOÉSZ): Sütő László*, Marcali polgármestere (MSZP)

Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Érdekvédelmi Szövetsége (KÖSZ): Wekler Ferenc, Mecseknádasd polgármestere (független, korábban SZDSZ-es parlamenti képviselő)

Magyar Faluszövetség (MF): Szabó Gellért*, Szentkirály polgármestere (Vágó János Gazdakör)

Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ): Gémesi György, Gödöllő polgármestere (MDF- Fidesz-KDNP)

Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ): Kósa Lajos*, Debrecen polgármestere (Fidesz)

Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ): Ódor Ferenc*, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke (Fidesz)

Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ): Szilágyi Menyhért*, Csorvás polgármestere (független; a jövő márciusi tisztújításig megbízott elnök)

 

* A 2006. évi önkormányzati választás után nyerték el az elnöki posztot.

'A fél kormány és a miniszterelnök' - jobboldali önkormányzati vezetõk nélkül
'A fél kormány és a miniszterelnök' - jobboldali önkormányzati vezetõk nélkül
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.