Startol a felvételi verseny

Megjelent a 2007-es felvételi tájékoztató, amely már nem tartalmazza, hogy az egyes képzésekre hány támogatott és hány fizetős hallgató kerülhet be. Ez csak a felvételi eljárás után derül ki.

Ma kerül a boltokba a 2007-es felsőoktatási felvételi tájékoztató, a kötet több ponton is eltér a korábbi évek ilyen kiadványaitól. Az egyes intézményeknél az államilag támogatott és a költségtérítéses képzésekre fölvehetők számát például már nem külön-külön jelöli, hanem együttesen adja meg az adott szakra fölvehetők minimális és maximális létszámát. A Manherz Károly felsőoktatási államtitkár által "vízválasztónak" nevezett jövő évi felvételi eljárás során ugyanis attól függően töltik föl az egyetemek és főiskolák helyeit államilag támogatott és költségtérítéses hallgatókkal, hogy milyen teljesítménnyel és milyen arányban jelentkeztek oda első helyen a diákok. Minél több jó teljesítményű hallgató jelentkezik egy képzésre, annál több lesz ott az államilag támogatott helyek száma. Jövőre kevesebben juthatnak majd be államilag támogatott képzésekre. Az idei 62 ezer helyett csak 56 ezer diák vehető föl ilyen oktatási formára. A csökkentés elsősorban a bölcsész-, a jogi, az agrár-, a gazdasági és a pedagógusképzésekre pályázókat érinti, a műszaki és a természettudományos szakokon viszont valamivel többen tanulhatnak majd állami támogatással.

Számukra sem lesznek azonban már teljesen ingyenesek a tanulmányok: a jövőre felvételiző diákoknak már képzési hozzájárulást kell fizetniük: az alapképzésre járóknak csak a harmadik szemesztertől, a mesterképzésre fölvetteknek viszont már az első félévtől. Az előbbi képzési formában a hozzájárulás összege átlagosan évi 105 ezer forint lesz, utóbbinál pedig évi 150 ezer. A pontos összeget azonban egyelőre nem tudni - ezt nem tartalmazza a felvételi tájékozató sem -, az intézmények ugyanis az átlagos összegtől ötven százalékkal fölfelé is, lefelé is eltérhetnek. Az államtitkár szerint "olyan javaslat körvonalazódik a rektorok többségénél", hogy az első évben a törvényben előírt összeget szedjék be az intézmények.

A pontos összeget az egyetemek és a főiskolák - várhatóan a honlapjukon - február 15-ig teszik közzé. E napig kell postára adniuk jelentkezési lapjaikat a felsőfokú alapképzésre jelentkezőknek, a mester- vagy a kiegészítő képzésre jelentkezők ráérnek ezzel március 15-ig. Változás az is, hogy a korábbi A és B jelű lapok helyett elég csupán egyetlen jelentkezési lapot kitölteni. A jelentkezés alapdíja is változik: kilencezer forint lesz, ennek fejében viszont három helyre is lehet jelentkezni, és mindhárom szakot meg lehet jelölni költségtérítéses és államilag finanszírozott formában is. Minden további jelentkezés újabb kétezer forintba kerül. A www.felvi.hu weboldalon keresztül 2007-ben is lehet majd elektronikus úton jelentkezni.

A pontszámítás változatlan marad: a felvételi során 120, plusz 24 pontot lehet elérni. A pontokat kétféle módon számolhatják ki: a középiskolában szerzett tanulmányi és érettségi pontokat (maximum 60-60) összesítik és egészítik ki a maximum 24 többletponttal, vagy az érettségi pontok kétszeresét (legfeljebb 120 pont) számítják, a többletpontokkal bővítve.

Pontvadászok
Pontvadászok
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.