Önök megbecsült partnerek

Magyarország az Afganisztánban tevékenykedő NATO értékes, megbecsült tagja, mondotta Budapesten Karl Eikenberry, az Afganisztánban harcoló szövetséges csapatok (CFC) amerikai főparancsnoka. A tábornok negyven perces megbeszélést folytatott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, továbbá találkozott a Honvédelmi minisztérium, a Külügyminisztérium vezetőivel.

Értesülésünk szerint a miniszterelnöki megbeszélésen figyelmeztetés hangzott el: Baghlan tartomány, ahol a magyarok szolgálnak, nem a legveszélyesebb hely, de az afganisztáni biztonsági helyzet miatt fokozott óvatosságra van szükség. A tábornok elutazása előtt beszélgetett lapunk munkatársával.

– Tájékoztattam a magyar vezetőket az afganisztáni helyzetről, véleménycserét folytattam a NATO-misszió jövőjéről, kifejeztem az amerikai kormány, a fegyveres erők köszönetét azért, amit Magyarország, a magyar katonák Afganisztánért tettek-tesznek – mondotta Karl Eikenberry. A magyar katonák teljesítménye brilliáns, ez kiváltképpen vonatkozik a Pul-i-Kumriban működő tartományi újjáépítési csapat (PRT) tagjaira – emelte ki a tábornok. (Karl Eikenberry honvédelmi minisztériumi látogatása során videokonferencián beszélgetett a Baghlan tartományi magyar PRT parancsnokával, Zsigmond Kálmán ezredessel). – Nagyon jó benyomást tett rám a magyar parancsnok stratégiai látásmódja, helyzetértékelése – tette hozzá.

A magyar PRT-csapat két éves mandátumot kapott a magyar parlamenttől. A tábornok nem tért ki a kérdés magyar belpolitikai vonatkozásaira, sem arra, hogy tartható-e a viszonylag rövid, kétéves határidő. – Szélesebb, a NATO, a nemzetközi közösség szempontjából közelíteném ezt a kérdést – fogalmazott. – A kihívás nagy, az afganisztáni miszszió vélhetően sok éves időtartamra húzódik el. A sok éve tartó háborús cselekmények szétzilálták az afgán társadalmat, így a nemzetközi támogatás elengedhetetlen, hogy talpra állhassanak, sikereket érjenek el. És itt nemcsak a katonai oldalról, hanem arról is szó van, hogy megfelelő államapparátust, kormányzást teremthessenek maguknak, megszilárdítsák fegyveres erőiket, segítsünk nekik az újjáépítésben. Ezek hosszú távra szóló feladatok.

Egységes NATO-elvek, a tagállamok egyéni korlátozásai (caveats). Szót ejtettünk arról, hogy meg kell tenni a lehetséges lépéseket a kinti fegyveres erőik feladatkörének egységesítésére, az egyes nemzetek saját, Afganisztánban szolgáló erőire vonatkozó korlátozásai feloldására. Ha Afganisztánban a helyi parancsnokok nagyobb hatáskört, önálló döntésszabadságot kapnak, kevesebb katonával lehet megoldani ugyanazokat a feladatokat. Nem lenne jó a NATO-nak, ha két réteg alakulna ki benne. Az egyik, amelyik mindenféle (nehéz) feladatot elvállal, a másik pedig csak korlátozottan veszi ki a részét. Ez a nemzetek szintjén súrlódásokat válthat ki, vannak, amelyekre minden ráterhelhető, másokra pedig nem.

Gazdaság, kábítószer. A narkókereskedés hosszú távon a legfontosabb két-három probléma egyike. Korrumpálja a demokratikus intézményeket, szétrombolja a lakosság hitét bennük és összefonódik a nemzetközi terrorizmussal, valamennyiünket fenyegetve. Az afgán ópium (a világtermelés 90 százaléka) fenyegeti Magyarországot, a budapesti utcákat, az Egyesült Államokat is. Nem nézhetjük tétlenül a határainkon ezt a veszélyt, közösen kell fellépnünk ellene.

Eikenberry: Nagy a kihívás, a misszió hosszú lesz
Eikenberry: Nagy a kihívás, a misszió hosszú lesz
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.