Tucatnyi országban épül reaktor

A világ egyik felén hangosan tiltakoznak az atomerőművek építése ellen, másutt csendben újabb és újabb blokkok épülnek. Jelenleg 442 reaktor működik, további 29 épül. Nálunk reaktort tisztítanak.

Miközben változatlanul sokan hangosan tiltakoznak az atomerőművek ellen, újra és újra előtérbe kerül a nukleáris energia békés célú felhasználása mint lehetőség, amely enyhíthet a világ növekvő energiaéhségén. A legtöbb atomerőműblokkot, szám szerint 103-at jelenleg az Egyesült Államok működteti - ám ez a 103 reaktor is csupán az amerikai elektromos igény 19,3 százalékát elégíti ki. A második legtöbb reaktorral, 59-cel Franciaország rendelkezik. A harmadik helyen Japán áll 55 reaktorral, a szigetországot 31 blokkal Oroszország követi. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) legfrissebb adatai szerint a világ harminc országában működő 442 reaktor összteljesítménye 370 ezer megawatt. A francia áramigény 78,5 százalékát az atomerőművek állítják elő, a Kínában épült tíz reaktor az ázsiai ország energiaigényének két százalékát biztosítja. Nálunk a paksi négy blokk 38 százalékkal részesedik a termelt áramból. A NAÜ adatai szerint tizenkét országban összesen 29 blokk épül. Az európai országok közül Bulgáriában, Finnországban, Romániában, Ukrajnában és Oroszországban dolgoznak új blokkokon. Ha valamennyi elkészül, további 23 ezer megawattal nő a világ atomiparának elektromosenergia-termelése - ez csaknem ötszöröse a hazai elektromosenergia-igénynek.

Az atomipar területén hazánkban a legfontosabb fejlemény, hogy várhatóan karácsonyig befejeződik a kettes blokk melletti tartályban lévő sérült fűtőelemek kiemelése. Az eddig eltávolított sérült elemek össztömege 5508 kilogramm, ami a tartályban lévő sérült fűtőelemek teljes mennyiségének 95 százaléka.

- Néhány napon belül szeretnék választ kapni az erőmű vezetésétől, hogy van-e akadálya, esetleges felmerülő kockázata a kettes blokk újraindításának - mondta tegnap Pakson Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára. Ha minden jól megy, 2007. január elején újraindítják a kettes blokkot. A készülő energiakoncepció szerint az is elképzelhető, hogy a Duna-parti városban valamikor újabb blokkok épülnek.

Új kihívás az atomipart felügyelő Országos Atomenergia Hivatal számára, hogy a budapesti kutatóreaktorban át kell állni a kisebb dúsítású üzemanyagra. A hivatal a Nukleáris Pénzügyi Alap kezelőjeként részt vesz a Bátaapátiba tervezett radioaktívhulladék-tároló létesítésében, amit a kormány kiemelt jelentőségű beruházásnak nyilvánított. Az sem mellékes, hogy január elsejétől kormányhivatalként működik az OAH.

A sérült fûtõelemek kilencvenöt százalékát már kiemelték - így néz ki egy ép fûtõelem
A sérült fûtõelemek kilencvenöt százalékát már kiemelték - így néz ki egy ép fûtõelem
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.