Tucatnyi országban épül reaktor
Miközben változatlanul sokan hangosan tiltakoznak az atomerőművek ellen, újra és újra előtérbe kerül a nukleáris energia békés célú felhasználása mint lehetőség, amely enyhíthet a világ növekvő energiaéhségén. A legtöbb atomerőműblokkot, szám szerint 103-at jelenleg az Egyesült Államok működteti - ám ez a 103 reaktor is csupán az amerikai elektromos igény 19,3 százalékát elégíti ki. A második legtöbb reaktorral, 59-cel Franciaország rendelkezik. A harmadik helyen Japán áll 55 reaktorral, a szigetországot 31 blokkal Oroszország követi. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) legfrissebb adatai szerint a világ harminc országában működő 442 reaktor összteljesítménye 370 ezer megawatt. A francia áramigény 78,5 százalékát az atomerőművek állítják elő, a Kínában épült tíz reaktor az ázsiai ország energiaigényének két százalékát biztosítja. Nálunk a paksi négy blokk 38 százalékkal részesedik a termelt áramból. A NAÜ adatai szerint tizenkét országban összesen 29 blokk épül. Az európai országok közül Bulgáriában, Finnországban, Romániában, Ukrajnában és Oroszországban dolgoznak új blokkokon. Ha valamennyi elkészül, további 23 ezer megawattal nő a világ atomiparának elektromosenergia-termelése - ez csaknem ötszöröse a hazai elektromosenergia-igénynek.
Az atomipar területén hazánkban a legfontosabb fejlemény, hogy várhatóan karácsonyig befejeződik a kettes blokk melletti tartályban lévő sérült fűtőelemek kiemelése. Az eddig eltávolított sérült elemek össztömege 5508 kilogramm, ami a tartályban lévő sérült fűtőelemek teljes mennyiségének 95 százaléka.
- Néhány napon belül szeretnék választ kapni az erőmű vezetésétől, hogy van-e akadálya, esetleges felmerülő kockázata a kettes blokk újraindításának - mondta tegnap Pakson Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára. Ha minden jól megy, 2007. január elején újraindítják a kettes blokkot. A készülő energiakoncepció szerint az is elképzelhető, hogy a Duna-parti városban valamikor újabb blokkok épülnek.
Új kihívás az atomipart felügyelő Országos Atomenergia Hivatal számára, hogy a budapesti kutatóreaktorban át kell állni a kisebb dúsítású üzemanyagra. A hivatal a Nukleáris Pénzügyi Alap kezelőjeként részt vesz a Bátaapátiba tervezett radioaktívhulladék-tároló létesítésében, amit a kormány kiemelt jelentőségű beruházásnak nyilvánított. Az sem mellékes, hogy január elsejétől kormányhivatalként működik az OAH.