Aláírásgyűjtés a Szabadság téri szovjet emlékmű eltávolításáért
A Deport ’56 népszavazási kezdeményezését az Országos Választási Bizottság november 13-án hitelesítette.
A népszavazásra bocsátandó kérdés: "egyet ért-e azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Budapest főváros felszabadításánál elesett szovjet katonák emlékének megörökítéséről szóló, 1945. évi IX. törvényt?"
A Deport ’56 elnöke, Szerdahelyi Szabolcs és az MVSZ elnöke, Patrubány Miklós december 5-én írtak alá megállapodást a népszavazási együttműködésről.
Az akció akkor lesz sikeres, ha április 6-ig több mint 200 ezer hiteles támogató aláírás gyűlik össze.
A két elnök szerint nem az elesett szovjet katonák emlékműve, hanem a helyszíne ellen van kifogásuk, mivel a Szabadság tér a magyar szabadság szimbóluma, ahol egykor az országzászló is állt.
Az OVB júliusban már tárgyalt a népszavazási kezdeményezésről, akkor megtagadta a hitelesítést. A testület elutasító határozatát az alkotmány 28/C paragrafusával indokolta, s akkor utalt arra, hogy a kezdeményezés nemzetközi kötelezettség teljesítésébe ütközne.
A Deport ’56 augusztusban az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult, kérve a határozat megsemmisítését, s az OVB új eljárásra utasítását. Az Ab a kérésnek helyt adott, és új eljárás lefolytatására kötelezte az OVB-t.
Az OVB november 13-án "tudomásul véve az Alkotmánybíróság határozatát és indoklását - bár a nemzetközi kötelezettségvállalásokkal való összefüggéseket eltérően értékeli - az aláírásgyűjtő ívet hitelesítette".
(forrás: MTI)