Mega-hanuka a Sirályban

 Különleges ünnep lesz a Király utca 50.-ben: a magyar zsidóság történetének leghosszabb hanukai rendezvénye.

Egyedülálló hanukai ünnepséget szervez december 16. és 22. között a Sirályban (VI., Király u. 50.) a Marom Klub Egyesület. Ez lesz magyar zsidóság történetében az első nyolc napon át tartó hanukai rendezvény, ahol minden nap más közösség, szervezet gyújtja meg a gyertyát, beszélget, tanul és mulat a kiváló zenészek muzsikájára.

 A látogatók megismerkedhetnek a neológ, chászid, modern ortodox, és reform irányzatok hanuka-olvasatával, kiemelkedő képviselőivel, kántoraival, rabbijaival, rabbinőjével. A Szombat folyóirat a Mazsike-vel askenáz és zsidó ételkóstolót tart egy kósersági szakértő és más ízmesterek bevonásával; a Múlt és Jövő zsidó folyóirat beszélgetést rendez, ahol Gábor György, filozófus és Bitó László, író Heller Ágnes Genezisről írt filozófiai interpretációját ismerteti és elemzi. Az előadások közül különösen ígéretes még az „Eszter (és Ahasvéros?) gyermekei" című, ahol Sárközy Miklós iranista beszél az Iránban élő zsidókról. A zsidó arab kapcsolatokat ezen az estén a zenei repertoár is követi. Az Udrub zenekar valamint a Monophonic az arab, zsidó, magyar és marokkói gnawa zenét egyedüli módon ötvözi. Velük együtt lép fel a cigányzene két kiemelkedő zenésze: Balogh Kálmán cimbalmos és Frenkie Látó (hegedűs). A fesztivál zenei  kínálatából nem hiányzik majd a minőségi Klezmer muzsika, az ének és a jazz sem. Vendégként szerepel a Veszprém Klezmer, a Nigun és a Grencsó Bio Kollektív is.

A beszélgetéseket, koncerteket filmvetítésekkel színesítik. A filmválogatás az elmúlt 5-10 év izraeli filmművészetének remekeit vonultatja fel, amelyek a zsidó állam és a zsidó identitás  kérdéseit állítják középpontba - mint például a vallási vezetők szerepe a terrorizmus és a politikai konfliktusok kezelésében, a nők helyzete Izraelben vagy a kibucok felbomlása.

A fesztivál kísérőprogramjaként a látogatók megtekinthetik Sári Kronish ketubakészítő kiállítását. A ketuba jelentése házasságlevél, házassági szerződés. Sári Kronish amerikai-izraeli művész-dizájner ezt a hagyományt a kalligráfia művészete szempontjából közelíti meg. Munkáiról, a kalligráfia történetéről (angol nyelvű) előadást is tart majd, ahol további részletekre derül fény - például, hogy a vallási előírások előírják-e, hogy csak férfiak készíthetnek házasságlevelet. Sári Kronish első kiállításában láthatóak lesznek olyan házasságlevelek, melyeket Magyarországon elő zsidó házaspárok készíttettek, illetve egy a fesztivál alkalmából készített különleges alkotást.

A belépés minden programra ingyenes.

A Sirály kávézó
A Sirály kávézó
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.