Etetés
Vannak egyfelől az átlagember által tapasztalt tények. A Csongrád megyei Öttömösön tavaly megfogtak egy céget, amely befőttet és savanyúságot dolgozott fel egy elhagyott téeszmajorban. Kilencven tonna illegális terméket komposztáltak akkor - a céget nem büntették meg, feljelentést sem tettek ellene. Az idén ugyanez a cég már nemcsak Öttömösön, hanem Sándorfalván is kotyvasztotta a büdös savanyúságot. A telepre csak rendőrök segítségével jutott be az élelmiszer-vizsgáló hatóság. A helyi lap riportja szerint az engedély nélkül működő üzemben a dolgozók életveszélyes körülmények között főzték, csomagolták a lejárt szavatosságú savanyúságot, az üzemből annyi büdös szennyvíz folyt ki, hogy megsüllyedt tőle a focipálya öltözője. A tulajdonos azt mondta, hogy a családjának csomagolja a (90 tonna) savanyúságot.
Ez a vállalkozó (nem külföldi) tavaly annyit veszített, amenynyit a szemétbe való savanyúságából megsemmisítettek. Ennél nyilván többet nyert, mert folytatta. Az idei ügyben már indult nyomozás - zárletörés miatt, mert a lefoglalt áru egy részét (ismeretlen tettes) elvitte a lezárt telepről. Egyébként egyetlen kiskereskedő sem jelentkezett, hogy ettől a cégtől vásárolt árut, ugyan vizsgálják már meg, nem romlott-e véletlenül. Jellemző, hogy a M.E.G.A. Trade áruit forgalmazó nagy áruházláncok is, amelyek a becsületes gyártónak rendre 60 meg 90 napra fizetnek, az átcímkézett árut az esetek egy részében azonnal kifizették.
Lehet, hogy sem üzleti tisztesség, sem tudatos fogyasztói magatartás nincs elég ebben az országban. Törvény és jogalkalmazó azonban igenis létezik - ha csak annak érvényt szereznének, ami le van írva, már akkor sem itt tartanánk. Nagyrészt politikai akarat kérdése, hogy a sűrűn bolygatott államigazgatás, bűnüldözés milyen hatásfokkal teszi a dolgát. A legtöbb mégis rajtunk, polgárokon múlik - nem is csak a lekvár és a savanyúság ügyében: amit meg lehet velünk etetni, azt meg is etetik.