Olvasói levelek
Idézni csak pontosan...
Debreczeni József Az elnöki interjú margójára címmel (december 1.) megjelent cikkében egyebek mellett azért is bírálja a köztársasági elnököt, mert az a kormánypárti frakciókat a végrehajtó hatalom nagyobb erővel történő ellenőrzésére szólította fel.
D. J. - helytelenül - úgy véli, hogy az államfő egy másfél évszázaddal ezelőtti gyakorlatot kér számon a pártokon, és ezzel mintegy "leragadt a parlamentarizmus hőskoránál". Érvelésében az 1998-ban megjelent A magyar politikai rendszer című könyvem 284-285. oldaláról is idéz néhány mondatot.
Az érintettség okán szeretnék néhány megjegyzést hozzáfűzni a cikk ezen pontjához. Általánosságban egyetértek azzal, hogy a politikai pártok ma másképpen működnek, mint egy vagy másfél évszázaddal ezelőtt, de Debreczeni érvelése a fenti összefüggésben több szempontból is hamis, az idézésmódja pedig manipulatív.
Egyrészt összemossa az államfő nyilvánvalóan normatív jellegű politikai felszólítását a könyvemből idézett leíró-elemző jellegű állításokkal, vagy tágabban: az alkotmányos és a pártszociológiai szempontokat. Másrészt, az idézett mondatok egy évszázados európai politikai trendet leíró, a magyar parlament--kormány viszonyát konkrétan elemző részt megelőző bevezetőből származnak. S onnan is szelektív módon, csak a publicisztikája céljainak megfelelő vitaparlamenti típus leírásából idéz (285. oldal), negligálva az azzal ellentétes, de Európában szintén létező munkaparlamenti modellt (286. oldal). Harmadszor: megfeledkezik arról, hogy könyvem általa hivatkozott fejezetének a magyar parlament működését ténylegesen kifejtő részében, hosszú elemzés (315-325. oldal) olvasható a kormány feletti parlamenti kontroll különböző eszközeiről. Azon eszközökről, amelyekről alkotmányos és törvényi szabályok és az Országgyűlés Házszabálya is rendelkeznek.
Ezeket az alkotmányos eszközöket természetesen az egyes szereplők, képviselők, ellenzéki és kormánypárti frakciók politikai céljaiknak, erkölcsi érzéküknek és lelkiismeretüknek megfelelően használják. Amikor a köztársasági elnök a kormánypárti frakciókat a végrehajtó hatalom erőteljesebb ellenőrzésére szólította fel, e szabályok alkalmazására hívta fel a figyelmet.
Körösényi András
egyetemi tanár, ELTE Állam- és Jogtudományi Kar
Natura-címke
Gera Pál okos cikket írt a Natura 2000 programmal kapcsolatos anomáliákról (Natura - tortúra, november 16.).
Egyetértek azzal, hogy a természetvédelmi projektbe bevont területek után mielőbb ki kellene fizetni az uniós támogatást. Csak szeretném megemlíteni az uniós "játéktér" fontosságát is. A szocialista frakció témafelelőseként én javasoltam, hogy az Európai Bizottság "címkézze" meg azt a fejlesztési összeget (uniós szinten évi hárommilliárd eurót), amelyet aztán csakis a Natura 2000 céljaira lehet fordítani a tagállamokban. Ezt az Európai Parlament 2005-ben nagyon szoros eredménnyel leszavazta, úgymond "költségvetés-technikai" okokból. De a bizottság akkor ígéretet tett arra, hogy a tagállamokkal maradéktalanul végrehajtatja a Natura 2000 programot, s az Európai Parlament most októberben ismételten számon kérte ezt. A zöldszervezeteknek a környezettudatos politikusokkal összefogva nemcsak itthon, hanem Brüsszelben, az Európai Bizottságban is a "címkézett" természetvédelmi támogatásokért kell lobbizniuk. Egyébként valami pénz a Life+ programban is lesz természetvédelemre, de ez tizede sincs az előbbinek.
Hegyi Gyula
az Európai Parlament szocialista tagja
Kedvező ítélet?
A Népszabadság Jövő7 mellékletének december 1-jei számában Radó Gyula, A Kasztner-vonat című film rendezője elmondta, hogy Kasztnert 1957-ben agyonlőtték, s "így nem élhette meg az Izraeli Legfelsőbb Bíróság az ő számára minden tekintetben kedvező ítéletét" (A Kasztner-vonat).
Mielőtt ez az állítás közhiedelemmé válik, idézni szeretnék néhány sort (a sok-sok közül) a Legfelsőbb Bíróság ítéletéből és indoklásából. Agranat bíró, aki a többségi ítéletet fogalmazta, úgy vélte, hogy Kasztner a nácikkal való kollaborálásának vádja "úgy értelmezhető, hogy Kasztner tevékenysége valóban előkészítette a talajt a magyarországi zsidóság meggyilkolására". (Legfelsőbb Bíróság - a továbbiakban LB - ítélete, 2073. o.) "Kasztner úgy gondolta, hogy tevékenységével a lehető legtöbb embert menti meg, de e tevékenység eredménye végül a deportálások és a megsemmisítés megkönnyítése lett... Ezért Kasztnert nem terheli ugyan felelősség büntetőjogi értelemben, de a kérdés az, tulajdonítunk-e vagy nem tulajdonítunk Kasztnernek felelősséget a vidéki zsidók tragédiájáért?" (LB 2079-2080. o.)
Nem is szólva arról, hogy a Legfelsőbb Bíróság bizonyítottnak látta a Kasztner ellen felhozott vádat Kurt Becher náci háborús bűnös megmentésében. "Kasztner beavatkozásának Becher javára fontos szerepe volt Bechernek a szövetségesek általi felmentésében. Ennek szükségszerű következtetése, hogy az ez irányú vád bebizonyosodott". (LB 2210. o.)
Folytathatnám, de talán ennyi is elég a "minden tekintetben kedvező ítéletről".
Yehuda Lahav
Tel-Aviv
Levélturmix
Ötvennyolc éves százszázalékos rokkant vagyok, velem élő - ugyancsak leszázalékolt - fiam 31 éves. Az állandó bezártságtól állapota évről évre romlik. Olvastam ugyan az üdülési csekkről, de mire beadtuk volna a kérelmünket, rég letelt a jelentkezési határidő, vagy ha nem, akkor meg csak egy elutasító válasz érkezett. Most viszont hálás szívvel mondok köszönetet "Állam bácsinak" azért, hogy húsz év után végre két feledhetetlen napot tölthettünk Hajdúszoboszlón. Bízom benne, hogy nem ez volt az utolsó alkalom!
Berkes Györgyné
Tiszaújváros
Olvasom, hogy Silvio Berlusconi utcára szólítja a jobboldal szimpatizánsait, mert szerinte Romano Prodi a választásokat hazugsággal nyerte meg, és egyébként is csalással győzött. Ráadásul a balközép kormánynak katasztrofális a gazdaságpolitikája... Kérdésem: fizet ez a Berlusconi licencdíjat Orbán Viktornak? Mert ha nem, akkor perelni kellene!
Csík István
Budapest
Jól jellemzi a szocialista egészségügyön szocializált hazai betegek szokásait és szemléletét Szabó Eta Tetanusz címmel (november 20.) megjelent olvasói levele. A jelenlegi reform nemcsak a benne dolgozóknak teremt nehéz helyzetet, hanem betegeinknek is, akik elvárják, hogy egy kisebb sérüléssel rögtön a traumatológián lássák el őket, fel sem merül bennük, hogy ez megoldható a sebészeti szakrendelőben is. Még szerencse, hogy nagyon helyesen a háziorvosi asszisztens ezt tanácsolta neki, de mint a leírtakból kiderült, ő is ezt tartotta a járhatóbb útnak, hiszen itt meg volt elégedve nemcsak az ellátással, hanem a hangnemmel is. A progresszív ellátás valahol itt jelentkezik a laikusok számára is érthető szinten.
Dr. Rurik Imre
háziorvos, Budapest
Gyengélkedik az MSZP és kormányának kommunikációja. A párt ezirányú hiányosságait jócskán tükrözik a helyhatósági választások eredményei is. Nem igaz, hogy az MSZP-nek nincsenek rátermett, tehetséges kommunikátorai! Azt tapasztalom, hogy a Fidesz baloldalt támadó retorikájára Nyakó István szóvivő csak néha-néha reagál, akkor is csupán egy-egy szűkszavú mondattal. Attól tartok, hogy az erőtlen, magyarázkodó taktika nem éppen szerencsés választás. Ne csak védekezzen a baloldal, kezdeményezzen, támadjon lehengerlő érvekkel! Vagy talán kevés a bírálnivaló az ellenzék háza táján?
Takács József
Szeged