New York az érelmeszesedés ellen harcol
A nyolcmilliós világvárosban 2007 júliusától sem a pizzériák, sem a kínai büfék, de még a drága péktermékeket árusító üzletek sem használhatnak transz-zsírsavakat (transfat), azaz hidrogénezett növényi olajokat. Az amerikai élelmiszeripar által kikísérletezett transz-zsírok olyan lebonthatatlan, keményített olajok, amelyeknek köszönhetően az azokat tartalmazó termékek sokáig eltarthatóak és ízüket hosszú ideig megőrzik.
Amerikai kutatók viszont már évekkel ezelőtt kimutatták, hogy a többszörösen telített trasz-zsírok rendszeres fogyasztása növeli az érelmeszesedés kockázatát. Az amerikai marhahús-készítményekben és tejtermékekben, továbbá a gyorséttermi sült krumpliban és süteményekben nagy arányban előforduló mesterséges zsírok azáltal fokozzák a szívbetegségek kockázatát, hogy a szervezetben egyidejűleg növelik az úgynevezett rossz koleszterin és csökkentik a jó koleszterin mennyiségét. Az utóbbi években több pert is indítottak gyorséttermi hálózatok ellen a transz-zsírok használata és a kövérséget okozó ételek miatt.
A The Wall Street Journal szerint New York példáját más városok is követni fogják, a chicagói városi tanácsban ilyen irányú kezdeményezés történt és a bostoni közegészségügyi hatóság is ezt a lépést fontolgatja.
A New York-i éttermek szövetsége a türelmi idő ellenére máris tiltakozott, nehezen teljesíthetőnek és szükségtelennek nevezve azt annál is inkább, mert a szövetségi élelmiszer- és gyógyszerügyi főhatóság (FDA) korábban engedélyezte a transz-zsírok használatát. Az FDA adatai szerint egy átlagos amerikai felnőtt évente több mint két kilogramm transz-zsírt juttat a szervezetébe.
"Senki nem akarja elvenni tőletek a sült krumplit és a hamburgert, és is szeretem ezeket, de ha az egészségre kevésbé káros anyagokkal is el lehet őket készíteni, így kell tennünk" - nyilatkozott Michael Bloomberg polgármester.
Sok amerikai élelmiszergyártó cég már lecsökkentette a káros zsírok használatát, miután azoknak az arányát idén január óta már kötelező minden terméken feltüntetni.
A gyorséttermeket azért érinti érzékenyen a tilalom, mert nem egyszerűen az alapanyagok cseréjéről van szó. Biztosítaniuk kell a fogyasztókat, hogy a kedvenc sült krumplik és fánkok íze nem változik meg. A McDonald's már elkezdett kísérletezni egészségesebb sütőolajokkal, de még nem történt váltás. A cég úgy nyilatkozott, készen áll a tilalom betartására. A Wendy's már nyáron bevezette a transz-zsírmentes ételeket, a mexikói ételeket árusító gyorséttermi lánc, a Taco Bell is ígéretet tett a káros olajok arányának csökkentésére. A Taco Bell már két év óta keresi a helyettesítő olajokat mindenekelőtt a vásárlók ízlését szem előtt tartva.
Az amerikai éttermek az 1980-as évek elejéig állati eredetű zsírokkal főztek-sütöttek. Azonban mivel az akkori kutatások szerint ezek a zsírok növelik a koleszterinszintet, fokozatosan a hidrogénezett növényi olajok használata terjedt el.
A New York-i városvezetés arról is döntött, hogy az éttermek, köztük a gyorsbüfék is kötelesek lesznek megjelölni a menün az ételek kalóriatartalmát.
(MTI)