A pártok egymást címkézik az élelmiszerbotrányban
„Arcpirító disznóság” – így minősítette tegnap a parlament ülésén Gyurcsány Ferenc az átcímkézési élelmiszerbotrányt. A miniszterelnök egyértelművé tette, hogy mindaz, ami az elmúlt napokban történt „nem a politika sara”, noha „a hivatalos világnak is jelentős a szerepe”. A felelősség dolgáról úgy vélekedett: ilyet nem lehet Magyarországon csinálni, ez üzleti tisztesség kérdése. Emlékeztetett arra, hogy a paprikabotrány idején is az üzleti haszonszerzés volt az erősebb a jogi, morális korlátoknál, s úgy tűnik, most is erről van szó. Gyurcsány Ferenc közölte, hogy noha néhány évvel ezelőtt a sok bába között elveszett a gyerek, és a fogyasztóvédelmet illetően olyan sok volt az ellenőrző és a felügyeleti szervezet, mint égen a csillag – ráadásul ezek több minisztériumhoz tartoztak –, a jövő héten megvalósul az intézményi integráció. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium felügyelete alá kerül minden, ami élelmiszer, növény és állategészségügyi kérdés, s az ÁNTSZ és a fogyasztóvédelem koordinálása is a tárcához tartozik majd.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a rendőrség létrehozott egy tizenhét tagú, önálló nyomozó csoportot a botrány vizsgálatára. Szerinte hatalmas és jogos a felháborodás és sokan „rendőrt kiáltanak”, de szerinte ne az indulat, illetve a „parlamenti patkó határozza meg, mi a helyes nyomozati tevékenység. A miniszterelnök felvetette: Magyarországon jogszerűen el lehetne tiltani az ügyvezetéstől azokat, akikről kiderül, hogy a közösség érdekeit jelentősen veszélyeztető bűncselekményekben vettek részt. – Erre a felhatalmazás megvan, de a bíróság még nem élt ezzel – tette hozzá a miniszterelnök, aki szerint az általa említett szankció mellékbüntetés lehetne.
„Rendben lévő” – így értékelte Gyurcsány Ferenc mindazon lépéseket, amelyek a kormányzati kompetenciához tartoznak, s egyúttal felhívta a figyelmet: az élelmiszerbiztonság terén közös a felelősség, ez nem pártpolitikai kérdés.
Az ellenzéki reagálók közül Dávid Ibolya nem is beszélt pártpolitikáról, mélységesen egyetértett azzal, hogy arcpirító disznóság történt. De figyelmeztette a miniszterelnököt, hogy ha hatalmas is a felháborodása a botrány miatt, ő „nem ellenzéki, nem az utca embere”. „Önnek 206 képviselő ül a háta mögött!” – hangoztatta Dávid Ibolya, aki szerint a kormány intézkedései nyomán 10 százalékkal csökken az ÁNTSZ költségvetése, és a szervezetnek munkatársai 10 százalékától meg kell válnia, mikoözben 25 százalékkal nőtt Magyarországon a szalmonella fertőzés. Dávid Ibolya azt is szóvá tette, hogy a magyar élelmiszerbiztonsági hivatal jövő évi költségvetése mindössze 148 millió forintos lesz, holott legalább 300 millióra lenne szüksége a szervezetnek.
KDNP: fejétől bűzlik a hal
A KDNP elnöke, Semjén Zsolt viszont nagyon is átpolitizálta az élelmiszerbotrányt, amikor kijelentette: „bizony a politika sara is, ami történt”. „Hogy van az, hogyha valaki elcsen a közértből egy Sport-szeletet, megbilincselve elviszi a rendőrség; viszont azok, akik milliárdokat síbolnak el, joghézagra hivatkozva, sztárügyvédekkel a hátuk mögött beleröhögnek a kamerákba?” – vetette fel, majd gondolatatát azzal a népi bölcsességgel zárta, hogy fejétől bűzlik a hal.
Fidesz. ki a felelős?
Navracsics Tibor (Fidesz) azt kérdezte: ami történt, kinek a felelőssége? S azonnal meg is adta a választ is: az MSZP–SZDSZ kormányé, valamint Gyurcsány Ferencé, amiért szétverték az államapparátust, és megfélemlítették a köztisztviselőket, akik egzisztenciális félelmükben „nem mernek ellenőrizni”. „Ez nem felelős demokrácia, Gyurcsány úr” – hangoztatta Navracsics Tibor, aki szerint Gyurcsány Ferenc „akkor teríti” a felelősséget, amikor baj van. – Gratulálok! – így kommentálta Navracsics Tibor a felelős demokráciáról szólva azt, hogy különböző minisztereknek jutalmat osztogatnak. (Navracsics Tibor saját felszólalásától úgy felindult, hogy a végén szinte levegő után kapkodott.)
SZDSZ: szükség van az értelmes vitára
Kuncze Gábor felvette a kesztyűt – az SZDSZ elnöke szerint már csak azért is, hogy megmutassa, ha úgy gondolkodna, mint Navracsics Tibor „akkor mennyi hülyeséget tudna összehordani”. Azonnal produkált is egyet: „a Fidesz időszakában azért nem voltak ilyen élelmiszerbotrányügyek, mert nem volt ellenőrzés, és megettünk mindent, ami már megromlott”. Szerinte szükség van az értelmes vitára, s nem helyes az a felosztás, hogy „az egyik oldalon szalmonellák ülnek (utalt a kormányoldalra), a másikon oldalon pedig egészséges sportolók, akik naponta akár sokszor is képesek kirohanni az ülésteremből”.
Viszontválaszában Gyurcsány Ferenc megjegyezte: helyenként bántó, sértő és személyeskedő durvaságok sokaságába torkolltak a reagálások. – Mindazonáltal az ilyen típusú felszólalásokkal sem lehet eltántorítani őt attól, hogy a T. Házban kell megbeszélni közös dolgainkat, nagy nemzeti ügyekről felelősen kell beszélni. Amikor Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy a KDNP elnöke az élelmiszerbiztonság okán éppen nem Szűrös Mátyással hozakodott elő, Semjén Zsolt közbeszólt: „Hát az átcsomagolt, romlott áru a szocialista párt?” A demokratikus diskurzusra és a baloldali szimpatizánsokra tekintettel a miniszterelnök ezt visszautasította, s konstatálta: csak kútmérgezéssel nem vádolták meg a T. Házban.