Kórházmentés a parlamentben?
Ma szavaz a parlament a kórház-karcsúsításról szóló törvény módosító javaslatairól. Lényegében ez az utolsó pillanat arra, hogy befolyásolni lehessen a kormány lépéseit. A kórházaikért aggódó politikusok és szakemberek a hét végén csúcsra járatták a tiltakozó megmozdulásokat.
Kórházaik megmaradásáért, illetve a kiemelt intézményi státus eléréséért vonultak utcára az emberek Békéscsabán és Budapesten. A fővárosban szombaton az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet tudományos kongreszszussal jelezte: léte megkérdőjelezhetetlen. Érveik közül néhány: az országban ők az egyedüli intézmény, amely egy speciális eljárással képes oldani az elzáródás helyén, az agyban keletkezett vérrögöt, s ezzel menthetetlennek tartott betegeket újra munkaképessé tenni. Továbbá: az országban csak itt fogadnak például zavart tudatú belgyógyászati eseteket. Olyanokat, akiknek csak látszólagos a pszichés problémájuk, hiszen a vércukorszint vagy a vérnyomás helyes beállításával megoldhatók a gondjaik. Most ez az intézet a részleges megszüntetés előtt áll - legalábbis a szaktárca tervei szerint.
Éppúgy, mint az Országos Gyógyító Központ. Gyerekek, botra támaszkodó öregek, pizsamás betegek, orvosok és szakdolgozók tegnap egymás kezét fogva, csaknem egy órán át "védték testükkel" a Szabolcs utcai kórházat.
"Torokszorító, ahogyan itt állnak az emberek, de lehet, hogy mindhiába" - mondta egy asszony, akivel együtt haladtunk az élő lánc felé. Az asszony hematológiai kezelésekre jár. Azt mesélte, hogy végigszenvedte, amikor másfél éve a Daróczi útról ideköltöztették a kezelőorvosait, most meg, ki tudja, hová kerül az egész.
- Első szóra mozdultak az emberek, átérezték, hogy valamit tenni kell - mondta Ruttkay Bánk, a hematológiai és őssejtosztály főápolója. Pusztai Emőke orvos 31 éve, az egyetem befejezése óta dolgozik az intézetben, sokféle átszervezést megélt, de, mint mondja: e mostani példátlan. Állítja, hogy a szakmai kollégiumok, az 1300 alkalmazott feje felett született a kórház felszámolásáról a döntés. Hivatalosan még nem közölte senki, mi lesz a dolgozókkal és az ide tartozó speciális feladatokkal. A minisztériumból most se jött ide senki. Több tízmilliárdos állami befektetések, szakmai műhelyek mennek veszendőbe a kórházi ellátórendszer átalakításával - állították a tiltakozók.
"Kórházmentő demonstráció" zajlott a Fővárosi Jahn Ferenc Kórház előtt is. Itt tucatnyi ember verődött össze. Az intézmény utolsó pillanatban, de rákerült az úgynevezett súlyponti kórházak pillanatnyilag 39 intézményt tartalmazó listájára. Józan belátással itt nem is volt miért tiltakozni. A Fidesz-KDNP által szervezett tüntetés szükségességét Pesti Imre (Fidesz) azzal magyarázta, hogy kiszámíthatatlan a parlamenti döntés. A Fidesz szerint a kiemelés ellenére még "lemészárolhatják" a kórházat.
A kórházi átalakításról szóló törvénytervezet módosító javaslatainak szavazásakor még sok minden megváltozhat. A Fidesz ugyanis név szerinti voksolást kért az indítványokról. A javaslatot pártolták a kormánypárti képviselők is. Így a választókörzetük kórházaiért aggódó kormánypárti képviselők az ellenzékkel összefogva akár át is írhatják az eredeti terveket.
Váratlan fordulatokra számít a szavazások során Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke is. Szerinte nem kizárt, hogy például a Sportkórházért küzdő lobbi eléri célját, és megmenti a kormány által egyébként fölszámolásra ítélt intézményt. Lát alapot arra is, hogy a parlament enged az egyetemi lobbinak, és nyolcszázzal több ágyhoz juttatja az intézményeiket.
Akadnak olyan politikusok is, akik szerint könnyen elképzelhető, hogy a 39 súlyponti kórház listája ismét 51-re növekszik, hiszen a név szerinti szavazás esetleg fölülírhatja a frakciófegyelmet.