"Eddig, és ne tovább!"
Folytatódik a közigazgatás vesszőfutása: nem elég a létszámcsökkentés, a bérbefagyasztás, a kormány a köztisztviselőket érintő fontos jogintézmények átszabására készül, "természetesen" nem a dolgozók javára, de nem is a közigazgatás érdekében - fakadt ki lapunknak a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára, Fehér József.
A köztisztviselői kar számára természetes, hogy törvény adta kötelezettség a közéleti szerepvállalás korlátozása, a gazdasági és politikai összeférhetetlenség, a vagyonnyilatkozat - vagyis számos olyan dolog, ami a munka világában nem jelenik meg. (A privilégiumok a közszolgálatban ma már csak a 13. havi fizetésre, a jubileumi jutalmakra és a béren kívüli juttatásokra korlátozódnak.) Fehér szerint, ha márciusban valóban sor kerül az illetményrendszer átalakítására, megszűnik a többletkötelezettségek ellentételezése, és nem lesz különbség a versenyszférában foglalkoztatottak és a közszolgák jogviszonya között. Az pedig elgondolkodtató, hogy mindeközben a kormány új teljesítményértékelési rendszerről beszél - tette hozzá.
Fehér szerint a kabinet koncepciótlanságával, következetlenségével, illetve általuk nem ismert politikai vagy személyi okokkal magyarázható a 300 fős főtisztviselői kar megszüntetéséről született döntés is.
A szakszervezet ugyanakkor nem vitatja a köztisztviselői törvény kormány előtt lévő módosításának több célját. Nem kifogásolják az úgynevezett szigorúbb kiválasztási rendszert. Elvárják ugyanakkor, hogy a pályára törekvők közül azok, akik jobban teljesítenek, valóban nagyobb esélyt kapjanak, hogy álláshoz jutnak a közigazgatásban, s azt is, hogy a bírálóbizottságba kötelezően bevonják a szakszervezeteket. (Erre a kormány részéről van készség.)
Fehér szerint a Gyurcsány-kormány soha nem látott mértékben gyűrte a politika alá a közigazgatást azzal, hogy megszüntette a közigazgatási államtitkári funkciót és a szakállamtitkárok megbízatását kormányzati hatáskörbe utalta. Ez is azt indokolja, hogy a kiválasztást versenyvizsgához és pályáztatáshoz kell kötni - tette hozzá. Egyre nagyobb az érdeklődés ugyanis a pálya iránt, ezért nyílt pályáztatással, versenyvizsgával kell elejét venni annak, hogy ismeretség alapján kerüljön bárki a közigazgatásba. A szakszervezet véget vetne annak a gyakorlatnak is, hogy miközben több tízezer embert képeznek ki kvalifikált közigazgatási munkára, a költségvetési kényszer miatt útilaput kötnek a kiképzett köztisztviselők talpára. Ha az elbocsátási hullám folytatódik, 2011-től Magyarország nem tud majd megfelelni az EU soros elnökségével járó kihívásoknak - prognosztizálta a jövőt az érdekvédő.