Tovább görög a M.E.G.A.-lavina
Közel 1500 tranzakcióról szóló számla jegyzékét juttatta el a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) vasárnap az MTI-nek, majd a Népszabadságnak. A lista az FVM tájékoztatása szerint azokat a számlákat tartalmazza, amelyeket a különböző üzleteknek szállított tételeiről állított ki a M.E.G.A. Food Dis Kft. 2006. október elseje és november 30-a között. A két hónap alatt a SPAR bruttó 729, a CBA 271, a Tesco 213, az Auchan pedig 117 millió forint értékben vásárolt a törökbálinti beszállítótól. Benedek Fülöp, az FVM szakállamtitkára vasárnap délután hírzárlatot rendelt el az ügyben. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint óriási szakmai hiba volt az FVM részéről a számlalista kiadása, s evvel súlyosan megsértette az érintett cégek üzleti titkait. A kereskedők egyébként máig nem kaptak hivatalos állásfoglalást az ügyben.
Benedek Fülöp megerősítette: M.E.G.A. Trade cégcsoport ellen ebben az évben már kétszer is eljártak az élelmiszer-biztonsággal foglalkozó állat- és növény-egészségügyi hatóságok. Először márciusban egy Heves megyei hűtőház vizsgálata során találtak jelentős mennyiségű kifogásolható élelmiszert. Sajtóértesülések szerint az újlőrincfalvai hűtőházban 94 tonna lejárt szavatosságú, illetve selejtes élelmiszer volt, ami a M.E.G.A. Trade törökbálinti telephelyéről származott. Májusban pedig Budapesten a Tóth Kálmán utcai hűtőházban figyeltek fel a cégcsoport által tárolt 22 tonnányi kifogásolható minőségű árura. Mindkét esetben a tételek között több éve lejárt szavatosságú termékek is szerepeltek. A heves megyei eset miatt 80,2 millió forint bírságot szabtak ki, ezt a fővárosi ügy tízmilliós bírsága követte. A szankciót a M.E.G.A. Trade egyik esetben sem fizette meg. Helyette bírósághoz fordult, ám a Heves megyei ügy még az elsőfokú tárgyalásig sem jutott el. Popovics László, a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás helyettes vezetője korábban elmondta: csak a törökbálinti telephelyen többször vizsgálódtak, és minden alkalommal több millió forintos bírságot szabtak ki.
A folyamatos lebukások nem igazán zavarták a M.E.G.A. Trade cégcsoportot: a számlák tanulsága szerint nagy tételben szállíthatott a cég a legnagyobb hazai láncoknak. Ráadásul az esetek egy részében azonnal, vagy igen kis határidővel egyenlítették ki a számlát az áruházak, ami nem mondható bevett szokásnak a nagy élelmiszerláncok gyakorlatában.
Süth Miklós országos főállatorvos lapunknak elmondta: a hatóságnál már korábban tudtak a cégcsoport korábbi, az év első felében regisztrált vidéki eseteiről. Ilyenkor a hivatal belső, saját riasztóláncában, körlevélben tájékoztatja országszerte az állat-egészségügyi és növényvédelmi állomások munkatársait. S a törvény szerint a jogsértésen kapott vállalkozó kötelessége, hogy visszavonja a hatóság által kifogásolhatónak ítélt összes termékét az áruházakból. Az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrök munkája ilyenkor az, hogy a továbbiakban szúrópróbaszerűen ellenőrizzék a cég telephelyeit - jelesül a jelenlegi M.E.G.A.-ügy is egy ilyen utóvizsgálat nyomán pattant ki. A főállatorvos szerint az már a láncok felelőssége, hogy odafigyeljenek a beszállítóik hitelességére. Ezt elvben könnyen ellenőrizhetik: a beszállítóknak a kiskereskedők felkérésére ugyanis kötelességük bemutatni a hatósági ellenőrzésekről szóló jegyzőkönyveket és határozatokat. Kérdéses, hogy a M.E.G.A. Trade esetében ez megtörtént-e, hiszen a cégcsoport szeptember körül már terjedelmes paksamétát mutathatott volna fel - amikor is a most nyilvánosságra került számlákon feltüntetett tételek leszállítása történt.
Bár az ügy vége még messze van, Süth Miklós tanulságként azt hangsúlyozta: a jogalkotóknak a bírságtételek emelése helyett az élelmiszer-kereskedelem szereplőinek - vagyis a termékek forgalomba hozóinak és a kereskedőknek - a személyi felelősségét kell hangsúlyozni a jövőben. A személyi felelősség hiányában ugyanis a megbírságolt cégek általában megmenekülnek a büntetési tételek megfizetésétől. Jelesül a tavalyi legnagyobb ügyben - 80 tonnányi ellenőrizhetetlen eredetű húst foglaltak le Csepelen - kiszabott több tízmilliós bírságot máig nem sikerült behajtani.