Eltemették Puskás Ferencet
A bazilikában előbb Sólyom László köztársasági elnök mondott beszédet, majd Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök celebrált római katolikus gyászmisét.
Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa, Szöllősi György, a Puskás-könyv szerzője, a kegyeleti bizottság szóvivője, Bozsik Péter korábbi szövetségi kapitány, Détári Lajos szövetségi edző, Franz Beckenbauer, a nyári németországi világbajnokság szervezőbizottságának elnöke, Gellei Imre korábbi szövetségi kapitány, a Ferencváros vezetőedzője egy-egy mondatban köszönt el a legendás futballistától.Tőkés László Királyhágó-melléki megyés püspök arról beszélt, mit jelentett a határontúli magyarok számára Puskás Ferenc. "A sport nem ismert határokat, ez a gyásznap annak a csapatnak szól, melynek két tagja ma is itt van közöttünk. Puskás emléke arra kötelez bennünket, hogy a magyar labdarúgás is megújuljon. Kérem Istent, hogy a nemzetet is újítsa meg!"
A kormány képviseletében búcsúzó Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter azzal kezdte: "De jó lenne hinni, hogy valójában nem is temetni jöttünk. Hogy ez is csak valami káprázatos, Puskás Öcsi-féle csel. De valamennyien tudjuk, akárhogy is kapaszkodunk valamilyen vigaszba, ez a kegyetlen csel volt az utolsó!" "A futballt, a játékot, az életet, a játékos embert szerető világ ezekben a percekben együtt búcsúzik a leghíresebb magyartól, a huszadik század egyik legjobb labdarúgójától - mondta később a sportért felelős miniszter. - Élete a labda körül forgott, és ott, abban az omladozó kispesti házban, ahol született senki sem sejtette, hogy egyszer a világ forog majd Puskás Ferenc körül. Nekünk, akikre örökül hagyta káprázatos egyéniségét, a londoni 6-3-mat, négy pazar gólját egyetlen BEK-döntőn, örök csodálatot jelent az a varázslat, hogy ha bárkinek, bárhol, a föld legeldugottabb zugában is csak annyit mondunk: Magyarország, akkor azonnal csattan rá a lelkes válasz: PUSKÁS! De ez fordítva is igaz. Ha annyit mondunk: Puskás, máris beazonosítják Magyarországot."
Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) volt vezetője, tiszteletbeli elnöke, aki Jacques Rogge jelenlegi elnök személyes felkérésére képviselte a NOB-ot, beszéde elején annak a véleményének adott hangot, hogy Puskás csodálatraméltó teljesítményét lehetetlen túlszárnyalni. A spanyol sportdiplomata megemlítette, hogy ő maga jelen volt a magyar csapat 1952-es helsinki diadalánál. "Soha sem fogom elfelejteni, amikor egy évvel később Magyarország Anglia ellen játszott a Wembley Stadionban, Londonban. Nem kellett kétszer végiggondolnom, hogy ott legyek-e azon a mérkőzésen, amely történelminek ígérkezett. Az a mérkőzés valóban történelmet írt, mivel az angol nemzeti tizenegynek az volt az első veresége, melyet hazai pályáján szenvedett el" - idézte tovább személyes élményeit Samaranch, aki később szinte baráti viszonyba került a kiváló labdarúgóval. "Puskás beírta nevét a sporttörténelem nagykönyvébe, a labdarúgóvilág történetének legszebb oldalaira" - tette még hozzá.
"Puskás nem csupán a történelemben valaha élt legjobb magyar játékos, de kétségen felül a valaha élt egyik legcsodálatraméltóbb játékos is egyben, aki a labdarúgás nemzetközi színpadát ékesíti személyével" - szögezte le Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke. A Real Madridban eltöltött éveket említve Blatter azt az tapasztalatát osztotta meg a jelenlévőkkel, melyet a spanyol sztárklubban szerzett a közelmúltban, amikor tiszteletbeli taggá választották. "Di Stefano és a legendás csatársor történelmi tagjai megerősítették véleményemet Puskással kapcsolatban, kimondva, hogy Ferencben a legnagyszerűbb, a hihetetlen visszatérésén és az elképesztő góllövő teljesítményén túl, a személyiségéből fakadó kedvessége, nagylelkűsége és mások iránti embersége volt. Arról nem is beszélve, hogy a Puskás, Di Stefano csatárkettős a világ legjobb párosa volt. Puskás számára új mérkőzés kezdődik ott fent. Ott tökéletes teljesítményt nyújthat, nincsenek játékvezetői tévedések, semmi és senki sem akadályozza abban, hogy a maximumot nyújtsa."
"Már Puskásunk sincs" - mondta Kisteleki István, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke. "Nem sikerült a vb-, az Eb-selejtező, de beléd még lehetett kapaszkodni. Feledhetetlen vagy, halhatatlan. Az örök példa, hogy így is lehet. Oly nagy voltál, oly magasra jutottál, hogy utolérhetetlen lettél. Az életedben váltál fogalommá. Képtelenség felfogni, hogy egy labdával itt a Földön mit lehet elérni. Neved egy stadion őrzi, játékodra milliók emlékeznek örökké. Csodálatos lábad volt, irigylem, aki utoljára megszoríthatta a kezed. Isten veled!"
A beszédeket követően a koporsót folyamatos harangzúgás közepette az altemplomba szállították, ahol a családtagok és a meghívott barátok jelenlétében helyezik örök nyugalomra Puskás Ferencet.
(forrás: MTI)