Ég veled, hatalmas magyar!

Soha nem volt annyira Puskás Ferenc stadion a Puskás Ferenc stadion, amennyire ma lesz. (Még a legendás labdarúgó hetvenötödik születésnapjára rendezett - egyébként hónapokkal elcsúsztatott... - 2002-es névadáson sem.) Elvégre azokban az időkben, amikor a huszadik - és valószínűleg a huszonegyedik - század leghíresebb magyarja rendre telt házas közönséget ejtett ámulatba szintén extraklasszis társaival, Bozsik Józseffel, Kocsis Sándorral, Hidegkuti Nándorral vagy Czibor Zoltánnal együtt, az arénát még Népstadionnak hívták.

Az már maga a sors, hogy a lehető legfájdalmasabb alkalomból tér vissza - vagy költözik be igazán - Puskás a Puskásba. Igaz, a megemlékezés akár felemelő is lehet, ám a szomorúságot semmi sem oldhatja.

A nemzet halottjának búcsúztatása délután 4-kor kezdődik - a kapukat kettőkor nyitják ki -, de a Kossuth téren már reggel 9-kor felvonják, majd félárbocra eresztik az állami zászlót a gyásznapon. A stadionban Ramon Calderon, a Real Madrid elnöke, Szepesi György, az MLSZ tiszteletbeli elnöke - az Aranycsapat "tizenkettedik játékosa" -, Buzánszky Jenő, a világhírű tizenegy tagja, valamint Angel Maria Villar, az UEFA első alelnöke, a spanyol szövetség elnöke búcsúzik az elhunyttól. Schmitt Pál szívpanaszai és kórházi kezelése miatt kétséges, hogy a MOB elnöke, a kegyeleti bizottság vezetője ott lehet-e stadionban és a végtisztesség megadásának többi helyszínén.

A szervezők bíznak abban, hogy több tízezer ember gyűlik egybe a legnagyobb - bár az állapota miatt meg nem tölthető - hazai sportlétesítményben, ahonnan gyászmenet indul előbb a Hősök terére, a katonai tiszteletadásra, majd a Szent István-bazilikába, az este hét óra tájban kezdődő gyászszertartásra (az útvonal térképünkön). Ezen beszédet mond Sólyom László államfő, Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési - a sportért felelős - miniszter, Joseph Blatter FIFA-elnök, Juan Antonio Samaranch, a NOB korábbi elöljárója, továbbá Kisteleki István MLSZ-elnök. A gyászmisét Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök celebrálja.

A temetés fél kilenckor, szűk családi körben lesz, ám a csodálatos játékost utolsó útjára elkísérők kivetítőn követhetik a megrendítő eseményt.

A "száguldó őrnagy" kétségkívül bevonult a labdarúgás - és nemcsak a labdarúgás - históriájába, 2006. december 9. pedig úgy vonul be a történelembe, mint az a nap, amelyen búcsút vettünk a hajdani "hatalmas magyarok" alighanem legnagyobbikától, sőt bizonyos tekintetben az ország jelképétől.

Ég veled, Puskás Ferenc!

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.