Teher az autósoknak, könnyítés a multiknak
Ugyan a kormány bejelentette, hogy nem lesz több adóemelés, februártól valószínűleg mégis mintegy hat százalékkal nő a regisztrációs adó. Egy a kormányzat által hivatalosan nem támogatott szocialista javaslat legalábbis ezt tartalmazza, és - úgy tudjuk - nagy esélye van az elfogadásra. Mindez leginkább az új autók leendő tulajdonosait sújtja majd, bár a szektor ismerői azt valószínűsítik: a kereskedők kénytelenek lesznek lenyelni az adóemelést. A kereskedők attól tartanak: a megszorítások mellett a külföldi öreg autók dömpingje veti vissza az eladásokat. A használt autónál a szabályok egyik fele könnyítést, másik fele pluszterhet hoz - az adó végöszszege pedig a kocsi teljesítménye, motorja és a kora szerint változik. Összességében olcsóbb lesz külföldről autót behozni február közepe után - bár kevésbé, mint azt korábban várni lehetett. Eltűnnek jövőre az adminisztrációs korlátok, és jöhetnek az öregecske autók is az unióból. Korlátot egyedül az Euro2-esnél rosszabb motorral szerelt - tíz évnél öregebb - autóknál emelnek: itt az alapadótételt növelik 60 százalékkal, ám ezt ellentételezi a kedvezőbbé váló avultatási rendszer. E szerint például egy tízéves kocsinál elég lesz az alapadótétel 31 százalékát kifizetni, míg eddig a felét kellett. Így a 6-10 éves autók adója nagyjából marad, amekkora volt, s a matuzsálemek behozatalánál még kisebb is lehet a teher.
Mindez - információnk szerint - 3 milliárdos többletbevételt biztosít a költségvetésnek - extraként. Ezt a változást ugyanis nem vették figyelembe a büdzsé bevételi számainak tervezésekor.
A parlament hétfőn szavaz az idei második adócsomaghoz benyújtott módosító indítványokról. A leginkább kormányzati indíttatású módosítások közül a legszembetűnőbb a házipénztárt terhelő új szabályok bevezetése: ebben - mint azt a Napi Gazdaság megírta - félmillió forintos bírsággal fenyegetik azt, aki nem kellő módon bánik a cég házipénztárában tárolt összeggel. Ez a házipénztáradó alkotmányosabb verziójának tűnik: először is meghatározzák, miként kell kezelni a pénzt számviteli szempontból - kell szabályzat, nyilvántartás arról, hogy miért ki és hogyan vett ki kisebb-nagyobb összegeket, mennyi készpénz lehet a cégnél, hogyan szállítja azt, és még egy sor dolog. Ha ezt a szabályzatot nem tartják be, vagy nincs szabályzat, jön a bírság - és az indoklás szerint az adóhivatal ezt ellenőrizni fogja.
Ráadásként - ahogyan az várható volt - megszüntetik a házipénztár felszámolására adott kedvezményt is. A csak papíron létező pénzek leírására adott amnesztia - 10 százalékos adófizetés mellett - így körülbelül csak egy hónapig él majd. Ez - mint korábban arról beszámoltunk (Népszabadság, Átmeneti hónap a házipénztár-felszámolásra, 2006. november 16.) - a könyvelőknek ad majd sok munkát az év elején.
Lesz persze kedvező változás is: így például a cégek - leginkább a multik - amnesztiát kapnak az ajándékozási illeték megfizetése alól. A pénzügyi tárca ugyanis rájött arra, hogy a cégek ingyenes vagyonátruházása - amikor egy cégcsoporton belül adnak át pénzeket - tulajdonképpen illetékköteles volna. Ezt egy kedvezménnyel csempészték be a törvénybe, mondván: a legkedvezőbb illetékmértéket adják meg erre az ajándékozásra. Csakhogy eddig ezt az illetéket a cégek nem fizették - meg is ijedtek, hogy ezt utólag behajtják rajtuk. Ám a pénzügyminiszter bejelentette, hogy ez nem így lesz, kapnak amnesztiát - és most valóban meg is kapják. Ezzel több százmilliárd forint bevételről mond le az állam - leginkább a nagyvállalatok javára. De hogy ne sértődjenek meg az óriáscégek, kapnak többletkedvezményt is: a cégcsoporton belüli számlázásoknál bevezetett új szabály szerint ugyanis az elszámolási ár megállapítására kérhetnek adóhatósági állásfoglalást, aminek díja van. Ez a díj - amely leginkább a külföldi tulajdonú cégeket érinti - az érték egy százaléka lett volna, de most ezt maximálják 50 millió forintban. Ez kifejezetten a multinacionális vállalatoknak kedvez.