Rejtélyfejtés
Biztos, hogy az orosz hírszerzéstől kirúgott, majd a britekhez átállt, és Londonban menedéket, sőt brit állampolgárságot kapott Alekszandr Litvinyenko információkat és dokumentumokat próbált értékesíteni. Vagy a hivatalos helyeken, vagy Putyin ellenzéke körében, vagy a hírszerzői "feketepiacon". Olyasmikről lehetett szó, ami nem kellett a brit titkosszolgálatnak, vagy Litvinyenko megtartotta magának, hogy a saját zsebére használhassa. Ezek között voltak orosz belpolitikai információk, mint például csecsen ügyek, illetve gazdaságiak, mint a Jukosz-Hodorkovszkij dosszié. Valószínűtlen, hogy ezek az információk olyan fontosak lettek volna, hogy az orosz kormány elrendelje Litvinyenko likvidálását. Ebben az esetben csöndben "intézkedtek" volna ugyanis. Ugyanezért kevéssé valószínű, hogy az FSZB-ben valaki a saját szakállára ölette volna meg (akkor sem így történt volna). Nem valószínű az sem, hogy Borisz Berezovszkij tetette volna el láb alól Litvinyenkót, mert ilyen rizikós és feltűnő módszert ő sem választ.
Biztos, hogy Litvinyenko érintkezett a polóniummal, amelyet biztosan csak valamelyik állami nukleáris intézményből lehet "szerezni". Lehet, hogy ő maga jutott hozzá illegálisan, és ugyanígy értékesíteni próbálta - ám "csempészbalesetet" szenvedve önmagát fertőzte vele halálra. De lehet, hogy mégis gyilkosság áldozata lett. Ez lehetett véletlen fertőzés, vagy szándékos. Az egyik esetben a csempészlánc valamelyik tagja a gondatlan gyilkos, a másik esetben azt kellene kideríteni, hogy kinek állt érdekében Litvinyenko ilyen költséges és feltűnő halála.
Biztos, hogy a briteknek nem. Számukra súlyos probléma, hogy illegálisan polónium mozog az országban. Az is, hogy nem tudták megvédeni a hozzájuk átállt kémet.
Lehet, hogy valamilyen terrorista csoport használta ki az alkalmat: nekik érdekükben állhat egy ilyen látványos merénylet. De egyelőre senki nem "dicsekedett" el azzal, hogy ilyen cselekedetre is képes. Ha ez a verzió igaz, akkor biztosan nagyon súlyos új, globális fenyegetést jelent a tömegpusztító anyagok és eszközök feketepiacának "bővülése".
Nagyon valószínűtlen, hogy Oroszország, vagy az orosz hírszerzés valamilyen kemény fickója a briteket ilyen durva módszerrel akarta visszarettenteni a kémek átcsábításától, vagy bármilyen orosz érdekeltségű ügybe való beavatkozástól. Ezt sokkal olcsóbban és könnyebben elérhetik.
Bizonytalan, de nem valószínűtlen, hogy a polónium feketepiaci vevője véletlenül vagy szándékosan megfertőzte Litvinyenkót.
Valószínűtlen, hogy Litvinyenko tudatosan valamilyen Oroszország-ellenes, pláne muzulmán szervezetet akart volna információval és főleg polóniummal segíteni. De lehet, hogy partnere "idegen zászló" alatt jelent meg nála, tehát Litvinyenko nem tudta, valójában kivel próbál üzletelni.
Végül: nagyon valószínűtlen, hogy az ügy lefolyása és háttere hiteles, megalapozott információkkal valaha is nyilvánosságra kerül. És biztos, ha netán így történne, akkor se hinné el senki, még az igazat sem.