Reneszánsz lantmuzsika Stingtől

Kicsit meglepett a hír, hogy Sting legújabb lemezén angol reneszánsz lantmuzsika hallható. Aztán persze rájöttem, hogy nincs ebben semmi meglepő. Fullánk úr eddig is igényes, érdekes pop/rockkorongokat tett le az asztalra, és nyilván sokkal nagyobb kihívás volt számára valami teljesen újszerűvel próbálkozni, mint egy újabb, az előbbiek stílusában készült sorlemezt letenni az asztalra.

Még akkor is, ha az a teljesen újszerű tulajdonképpen nagyon is régi, hiszen Sting középkori, reneszánsz dalokat énekel, úgy, ahogy azok több száz évvel ezelőtt szóltak. Egészen pontosan a neves Erzsébet-kori lantművész és zeneszerző, John Dowland szerzeményeit adja elő. Sting úgy húsz évvel ezelőtt, szólókarrierje kezdetén fedezte fel magának a reneszánsz művészt, és magával ragadták Dowland szerzeményei. "Két évvel ezelőtt Dominic Miller megajándékozott egy lanttal, és ennek hatására elkezdtem komolyabban foglalkozni a lantművészettel. Dowland rengeteg csodálatos dalt írt, ő az első jelentős angol énekes-dalszerző, és jó páran neki köszönhetjük, hogy most a zenéből élünk - nyilatkozta a felfedezett mesterről, és arról, miért is kezdett el lanton játszani. Ez utóbbiba annyira belejött, hogy a lemez egyik dalán ő maga játszik ezen a hangszeren.

A lemezen megtalálható a reneszánsz táncmuzsikától az elmélkedésre sarkalló dalokig minden, az album mégis kerek egészet alkot, ami valószínűleg az összekötő szövegeknek, verseknek köszönhető. Persze mai füllel furcsa hangulata van, hiszen sem a dallamok, sem a több száz évvel ezelőtti angol nyelv nem ismerős, nem megszokott, mégis, valahogy különösen pihentető. Az ember valahogy elfelejtkezik a külvilágról, és kedve támad csak úgy ücsörögni és beszélgetni otthon, vagy ne adj isten, ecsetet, tollat, hangszert ragadni. Mint egy igazi reneszánsz ember.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.