Testcsel vagy szabotázs?

Az elmúlt napokban az RMDSZ által az Európa Parlamentbe küldött két megfigyelő, Kelemen Atilla és Szabó Károly a romániai magyar nyilvánosságban kifogásolta, hogy Gál Kinga néppárti EP-képviselő szóvá tette passzivitásukat, amikor a külügyi bizottság megtárgyalta Pierre Moscovici Romániáról szóló országjelentését.

 

 

Mint ismeretes, Gál Kinga Tabajdi Csabával és Szent-Iványi Istvánnal példásan együttműködve (Tabajdi szavaival: "nemzeti összefogással") elérte, hogy Románián továbbra is számon kérjék mindazokat a vállalásokat és elvárásokat, amelyek az Európai Bizottság és az Európai Parlament korábbi jelentéseiben is szerepeltek. Az új Moscovici-jelentés sürgeti a kisebbségi törvény elfogadását, az államilag finanszírozott önálló magyar felsőoktatás megteremtését, valamint az elkobzott egyházi és közösségi vagyonok viszszaszolgáltatásának felgyorsítását.

A mérsékelt román sajtó is aláhúzta, hogy hála a román lobbinak, Gál Kinga képviselőnő javaslatai csak részben kerültek bele a jelentésbe. Joggal kérdezhetjük: hol volt ezalatt a brüsszeli romániai magyar lobbi? Nem fogják kitalálni: Bukarestben!

"Bennünket hazarendeltek, hogy a bukaresti parlamentben vegyünk részt a költségvetés vitáján" pontosított Kónya-Hamar Sándor, a harmadik RMDSZ-es EP-megfigyelő. Mialatt a három RMDSZ-es megfigyelő Bukarestben rostokolt az elfogadásra sem került költségvetés vitáján, a jövőnk szempontjából sorsdöntő brüsszeli vitán csak a szintén kormánypárti Demokrata Párt és Nemzeti Liberális Párt megfigyelői voltak jelen, és küzdöttek vitézül a jelentéstervezet kisebbségvédelmi kitételei ellen. Kérdés, mi történt? Tizenhat évi parlamenti jelenlét után a magyar képviselet még így be tudja venni a bukaresti cseleket, vagy pedig az ügy elszabotálásával állunk szemben? Tény, hogy a három RMDSZ-es megfigyelő egy évvel ezelőtt is csak "megfigyelt", mivel az EP külügyi bizottságának vitáján úgy hallgatott, mint a csuka. Most pedig a vita elől egyszerűen Bukarestbe távoztak.

A Bolyai Kezdeményező Bizottság két frissen kirúgott alelnöke, Hantz Péter és Kovács Lehel tavaly szeptemberben, Brüsszelben mintegy harminc EP-képviselő és aszszisztenseik előtt tartottak előadást az erdélyi magyar felsőoktatás helyzetéről. Ennek hatását azonban nagyban csökkentette, hogy Szabó Károly, az RMDSZ jelen lévő brüszszeli megfigyelője hozzászólt, és kijelentette: az előadók nem legitim szószólói az erdélyi magyarságnak, csak a több százezer szavazatot begyűjtő RMDSZ szólhat hitelesen a közösség nevében...

A brüsszeli RMDSZ-képviselet némasága egész nemzeti közösségünk jövőjét károsan befolyásolhatja. Ne felejtsük el, hogy 2007. január 1-jétől a megfigyelőkből szavazati joggal rendelkező jól fizetett európai parlamenti képviselők lesznek.

A médiának - a határokon innen és túl - sokkal jobban kellene követnie az EP-képviselők működését. Ha a magyarországi média objektíven és szakszerűen bemutatná a határon túli világot, és nem tartózkodna például az RMDSZ határozottabb bírálatától, az egymás jobb megismerését is elősegítené.

Szeretném megnyugtatni Kelemen Atilla képviselőt és Szabó Károly szenátort, hogy a romániai magyarságot nem a pályáját a bukaresti szövetségi elnöki hivatalban kezdő fideszes Gál Kingától, az MSZP-s Tabajdi Csabától és az SZDSZ-es Szent-Iványi Istvántól kell félteni. Ellenkezőleg: minél szorosabb együttműködést kellene kialakítani velük a romániai magyarság érdekeinek brüsszeli megjelenítése érdekében. 

A szerző ügyvéd

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.