Menekülés a szobaaszály elől

A fürdőszoba igazi növénymenhely, főként, ha ablaka is van. A központi fűtéses, konvektoros szobákban a levegő páratartalma télen sivatagi. Sok növény inkább a folyosóra menekülne.

Fürdőszoba, ablaktalan WC, kamra, sötét folyosó, garázs - megannyi helyiség, ahová látszólag nem való növény. A zöldek szerelmesei azonban nem ismernek lehetetlent, és amióta a dísznövény-kereskedelem nemzetközi, nem nehéz beszerezni a speciális igényű növényeket. De a fürdőszoba az amúgy szobai növényeknek is ideális hely. Az ügyes kertész egész dzsungelt alakíthat ki. (Kellemes illatot terjeszt a fürdő ablakába tett cserepes jácint. Egyedül arra kell ügyelni, hogy földje soha ne száradjon ki.)

A radiátoros fűtésű lakásokban a száraz levegőre érzékeny növények még akkor is sínylődnek, ha cserepükben elég a víz. Mintha szárazon köhögnének, egyértelmű jelzéseket adnak. Leveleiket hullatják, vagy levélszéleik sárgulnak, esetleg a levélcsúcsok barnulnak, a virágbimbók elhervadnak. Ha a nemrégiben vásárolt azálea vagy virágzó begónia így viselkedik, biztosak lehetünk benne, hogy hűvös, páradús környezetbe vágyik - tehetjük a két ablak közé vagy a fürdőszobaablak belső párkányára. Ha időben költöztetik a növényt, csodát látnak.

Míg a fűtött lakásban télen 30-40 százalékos a páratartalom, a fürdőszoba egész évben megfelelő, 60-90 százalékos páratartalommal és kellemes meleggel ad otthont az erre igényes növényfajoknak. A trópusi esőerdőkben honos növényeket lehet idetelepíteni. Ezek még akkor is jól érzik magukat, ha a fürdő ablaka keletre vagy északra nyílik. Ezek a növények ugyanis a szórt, tompa fényben is megélnek. A páfrányok buján terjeszkednek a kádszéli rakodón vagy a sarokba tett edényben. Az orchideák többsége buján és rendszeresen virágzik az ablakban. Igazi fürdőszobai csoda lehet a fán élő szarvasagancspáfrány. A mennyezetre erősített kosárba kell ültetni. Nagyon figyelmes gondozást igényel. Úgy kell öntözni, hogy ültetési anyaga állandóan nedves legyen. Legjobb, ha kosara egyszerűen leemelhető, így lavórban, vödörben egy gyors merítéssel meg lehet nedvesíteni. Vízben ne álljon, mert az esőerdőkben olyan helyet szokott magának választani, ahonnan a gyakori csapadék elfolyik.

Nemcsak a száraz levegő okozhat elváltozásokat, hanem a magas páratartalom is. Ezért, ha valaki csak rövid időre költözteti a fürdőbe az amúgy nem odavaló, de a szobában a sivatagi betegség tüneteit mutató növényeit, figyelje a leveleket. Ha rothadás vagy szürke penészfoltok jelennek meg, vissza kell vinni a növényt a szobába.

A folyósók is benépesíthetők. Ha a hely inkább sötét, akkor oda valók egyes aráliák, filodendronok. A lépcsőházba, ahol esetleg kis ablakon szűrődik be a fény, jól mutatnak a kúszónövények vagy az ámpolnák. Utóbbiakat a fényforrás közelébe kell akasztani.

A konyhába a csinos formát mutató, illatos fűszernövények valók: a díszpaprika, korallbokor, menta, metélőhagyma, metélőpetrezselyem, rozmaring.

A jövő héten a téli ajándéknövényekről, életük meghoszszabbításáról írunk.

A szarvasagancs-páfrány szép, de kényes növény
A szarvasagancs-páfrány szép, de kényes növény
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.