Polóniumot vegyenek!

Egyre több információ lát napvilágot a Litvinyenko-ügy kapcsán, melyek szerint nem is olyan nehéz polóniumhoz jutni, sőt akár az interneten is lehet rendelni. Lapunknak egy szakértő elmondta, ebben van igazság, bár a különböző, ily módon megszerezhető termékek úgy viszonyulnak az orosz exkém szervezetében talált anyaghoz, mint a mákos tészta a heroinhoz.

 

A New York Times felhívta a figyelmet egy antisztatikus kefére, melyet 225 dollárért árulnak, s állításuk szerint legalább tíz halálos dózisnak megfelelő polónium-210-es izotópot tartalmaz. Számos ipari felhasználása van az anyagnak. Alkalmazzák például textilgyárak gyártott anyagaik elektromos feszültségének kisütésére.

Több szakértő szerint azonban a polóniumról nem lehet tudni, mekkora is a halálos dózisa. Litvinyenko előtt egy ismert halott volt, aki bizonyítottan polóniumtól halt meg: Marie Curie egy munkatársa még 1927-ben. Jellemző, hogy a Litvinyenkóval találkozott olasz Mario Scaramella esetében ötszörös halálos dózisról szóltak a hírek, s ehhez képest nem mutat semmilyen szimptómát.

Egy francia kutatóintézet, a Criirad éles hangú közleményben nehezményezi, hogy a brit hatóságok elnagyolt adatokat tettek közzé Litvinyenko mérgezéséről. Ugyanakkor először a Guardian, majd az Izvesztyija is közzétette azt a számítást, mely szerint a Litvinyenko szervezetében talált polónium-210 mennyisége mintegy 40 millió dollárnyi értékű. A lapunknak nyilatkozó szakértő ugyan ezt sokallotta, de idézett egy adatot, amely ipari felhasználásra szánt polónium-210 árát egy mikrocurie mennyiségért 3200 dollárban adta meg. (Egy microcurie a radioktív anyagnak az a mennyisége, amely másodpercenként 37 ezer atomot képes szétrombolni.) A filmekhez használt antisztatikus kefék némelyike 500 microcurie mennyiséget tartalmaz. Egyetlen gramm polónium-210 140 watt energiát képes generálni. Ráadásul eredeti formájában nagyon nehezen kezelhető anyagról van szó.

Az Izvesztyija szerint egyébként Oroszországban egyetlen helyen, az Ozerszkként is ismert Cseljabinszk 65 nevű helyen található Majak erőműben állítottak elő polónium-210-es izotópot. Mint lapunk korábban közölte, Andrej Kirijenko, a Roszatom főnöke szerint az egyetlen erőmű, amely polóniumot állított elő (ez valószínű Ozerszk) két éve nem működik, s erről tájékoztatták a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget is. A Jamestown Foundation szakértője, Pavel Felgenhauer szerint figyelembe véve az anyag viszonylag gyors, 138 napos felezési idejét ez azt jelenti, hogy ennek már a 98 százaléka nem létezik eredeti formájában. Tekintve, hogy Oroszország azóta is teljesíti szerződéses exportkötelezettségeit, óriási mennyiség állhatott a rendelkezésükre eredetileg. Ugyanakkor a legális, nyomon követhető és követett kereslet meglehetősen kicsi. Az ominózus polónium árát viszont befolyásolhatta az is, hogy a feketepiacon történt vagy történhetett a beszerzés. Szakértőnk szerint egyébként az anyag alkalmas lehet úgynevezett "piszkos bomba" létesítésére. Mivel belégzés útján is a szervezetbe kerülhet, nem is kell feltétlenül odalőni valahová, hiszen megfelelő maszkkal a bomba esetleges elhelyezője védekezni tud ellene.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.