Irak: hivatalos a válság
A James Baker volt külügyminiszter és Lee Hamilton korábbi képviselő által vezetett kétpárti testület jelentésével egybecseng a most védelmi miniszternek jelölt egykori CIA-igazgató, Robert Gates véleménye, miszerint Amerika nem áll nyerésre.
A köztiszteletnek örvendő, tapasztalt személyiségekből álló tíztagú bizottság tegnap személyesen adta át jelentését George W. Bushnak. Az elnök szerint a dokumentum "kemény". Azt ígérte, hogy "bár nyilván nem fogunk mindenben egyetérteni", nagyon komolyan veszi a javaslatokat.
A Fehér Ház korábban igyekezett lehűteni a felfokozott várakozást, azt hangoztatta, hogy a bizottság csak egy a párhuzamosan működő több elemzői csoport közül, az elnök a Pentagont, a külügyminisztériumot és a nemzetbiztonsági tanácsot is ajánlások elkészítésére kérte fel. A Demokrata Párt választási győzelme miatt azonban a paritásos bizottság az egyetlen, amelynek ajánlásairól viszonylagos konszenzust lehet teremteni.
A bizottság tegnapi sajtóértekezletén Baker sürgős váltást tartott szükségesnek. Elismerte, hogy ajánlásaik megvalósulása esetén sem biztos, hogy Irak nem csúszik tovább a káosz felé. Arról is nyíltan beszélt, hogy szándékosan nem akarták a félidős törvényhozási választások előtt nyilvánosságra hozni a kritikus jelentést. A dokumentum legfőbb megállapítása az, hogy az iraki kudarc humanitárius katasztrófához vezetne, súlyos helyzetbe hozná az egész régiót és az Egyesült Államokat. A 79 ajánlás között szerepel, hogy Washington tegye nyilvánvalóvá a bagdadi kormánynak, nem hajlandó a végtelenségig vállalni a rendfenntartás terheit. 2008 elejére javasolják valamennyi harcoló alakulat kivonását, a továbbiakban már csak kiképző, logisztikai és őrző-védő feladattal maradnának amerikai katonák Irakban. Azt is javasolják, hogy az USA kezdjen tárgyalásokat Iránnal és Szíriával, illetve tegyen új erőfeszítéseket a palesztin-izraeli konfliktus rendezésére. A zárómondat szerint széles és tartós közmegegyezés híján a külpolitika kudarcra van ítélve.
Szenátusi meghallgatásán Gates szintén egyet nem értését fejezte ki a korábbi döntések egy részével, és elődjével, Donald Rumsfelddel. Hibának nevezte, hogy túl kevés katonát küldtek a hadszíntérre, akik Szaddám Huszein megdöntése után nem tudták fenntartani a rendet, illetve azt, hogy feloszlatták az iraki hadsereget, és a Baath Párt egyszerű tagjait is eltávolították állásukból. Nyilvánvalóvá tette, hogy nem szándékozik szövetséget kötni a kormányzatban utolsónak tisztségében maradt "héjával", Dick Cheney alelnökkel. Gates még csak arra sem volt hajlandó, hogy helyesnek nevezze Irak 2003-as megszállását. Szerinte erről a történészek mondják majd ki a végső szót.