Álmodnak egy kórházat Indonéziába

A Magyar Vöröskereszt 2005-ben több százmillió forintnyi adományt gyűjtött össze a délkelet-ázsiai cunami áldozatainak megsegítésére. A pénzből magyar gyerekkórház épült volna. Nos, valami valóban épül már Indonéziában, igaz, nem olyan, nem anynyiból, és nem is akkorra lesz kész, mint eredetileg elterveztek, de épül.

 

 

 

2004. december 26-án tört ki Délkelet-Ázsiában az a cunami, amely annyi áldozatot szedett, mint természeti katasztrófa soha azelőtt e térségben. Az újév első napjaiban Habsburg György, a Magyar Vöröskereszt nem sokkal korábban kinevezett vezetője bejelentette: magyar gyermek-egészségügyi intézményt épít a Vöröskereszt Indonéziában, Banda Aceh tartományban, és később talán Srí Lankán is. Az adománygyűjtés hamarosan megkezdődött.

Az első megállapodások szerint a gyermekkórháznak 2006 májusára kellett volna elkészülnie. Az Indonéz Egészségügyi Minisztérium képviselője Budapesten jelentette be, hogy az építkezésre ingyen rendelkezésre bocsátanak egy 5000 négyzetméteres területet, cserébe azt kérik, hogy helyi tervezőkkel és kivitelezőkkel valósuljon meg az építés.

Miután a két ország mindenben megállapodott, váratlan fordulat következett: 2005. július 1-jén Habsburg György, a Magyar Vöröskereszt elnöke arról tájékoztatta a szervezet vezetőségét, hogy egy osztrák vállalkozás is rész vesz az építkezésben, és ez a cég javasolja majd a szóba jöhető kivitelezőket. Így lépett be a képbe előbb a Hilfswerk Austria (HWA) segélyszervezet, amely aztán generálkivitelezőként az osztrák Vamed Groupot nevezte meg. Új határidőt tűztek ki, és 2006 májusa helyett 2007 novembere lett az átadás tervezett, hivatalos időpontja.

Eközben megváltozott az indonéz tárgyalópartner személye is - Ali Alkatiri jelentkezett be a magyaroknál, és közölte: önálló gyermekkórházra reménytelen működési engedélyt szerezni, talán taktikusabb, ha a Magyar Vöröskereszt partnerei - azaz a HWA és a Vamed - vállalják, hogy újjáépítik a felnőttkórházat is. Ali Alkatiriről később kiderült, hogy Indonéziában ő az osztrák Vamed Group megbízottja, s egyben a HWA képviselője is. A Hilfswerk Austria biztosította a magyarokat arról, hogy a közel ötmillió eurós nagyberuházáson belül megkapják majd azt a "gyermekrészlegszerű" kórházat, amelyre a Magyar Vöröskereszt gyűjtötte össze a pénzt.

- De mi nem azért gyűjtöttünk, hogy a Hilfswerk kórházában legyen egy részlegünk - tiltakozik Nemesvári Márta, aki 35 éves vöröskeresztes múlttal - és a szervezet alelnökeként - az eredeti magyar cunamibizottságnak is tagja volt. Szerinte azért vonták ki a beruházás munkáiból a Magyar Vöröskereszt tagjait, mert szót emeltek, amikor észrevették, hogy a segélyre összegyűjtött pénz kamatait az elnökség Ausztriába csoportosítja át.

- Majd valamikor építtetnek valamit, közben a magyar adományozók forintjai az osztrák HWA-hoz folynak át - állítja Nemesvári Márta.

Habsburg György elnök az előbbiekkel kapcsolatban azt hangsúlyozza: az Indonéziában felépülő magyar gyermekkórház nem "részlegszerű" lesz, hanem önálló épület, amely az osztrák felnőttkórház mellett áll majd. Megerősítette azt a hírt is, hogy az indonéz egészségügyi tárcánál a magyar nagykövetség képviselőjét valóban úgy tájékoztatták: önálló gyermekkórházra nem adnak működési engedélyt. A Magyar Vöröskereszt egymagában tehát esélytelen lett volna - magyarázza Habsburg György -; össze kellett fogni a felnőttkórházat újjáépítő osztrákokkal.

Az elnök határozottan cáfolta azokat a feltételezéseket, hogy a cunami áldozatainak megsegítésére gyűjtött magyar adományok kamatait a működési költségek kiegyenlítésére csoportosították volna át. A Magyar Vöröskereszt az idén, február 2-án 89 millió forintot utalt át a HWA-nak - mondja Habsburg György -, ami a két szervezet közötti szerződésben rögzített pénzügyi ütemterv szerint történt. További átutalás nem történt, az indonéz hatóságok szeptemberben megadták az engedélyt a kivitelezőnek a munkák elkezdésére, az építkezés tehát már folyik, s december 21-én hivatalosan is értékelik majd az eddig végzett munkát.

- Ami pedig a jövőt illeti: mindig a részteljesítéseket követően, számla ellenében fizet majd a Magyar Vöröskereszt - állítja Habsburg György.

Megpróbáltunk magunk is utánajárni az elnök által elmondottaknak, illetve annak, vajon mennyi pénz gyűlt össze a kórházra, és hol van most ez az összeg. Elsőként Szávai Pált szerettük volna megkérdezni, aki ismert tervezőmérnök Ausztriában, és Habsburg György felkérésére véleményezte az indonéz beruházás magyar vonatkozásait. Megkeresésünkre azonban azt mondta: nem szeretné, ha bármilyen kapcsolatba hoznák a nevét a Magyar Vöröskereszttel.

Nem nyilatkozott Kató Ernő egykori kormánymegbízott sem, aki több évtizedes vöröskeresztes szolgálat után - mint a szervezet külföldi fejlesztéseinek szakértője - tavaly októberben maga kezdeményezte távozását, ez év januárjában pedig végleg elköszönt a Vöröskereszttől.

Busztin György, Magyarország korábbi, Indonéziában akkreditált nagykövetének mandátuma nemrég járt le. Noha közreműködője volt a történetnek, kitért a válaszadás elől, mondván: az ő kezéből kivonták a gyermekklinika ügyét.

Egyelőre tehát annyit tudni: valami épül Indonéziában, bár nem az, amiről eredetileg szó volt, nem akkorra készül el, amikorra tervezték, és közel sem kerül majd annyiba, mint amennyi pénz összegyűlt rá. A Magyar Vöröskereszt cunami-számláján ugyanis a legutóbb körülbelül 732 millió forint volt, az osztrákokkal kötött megállapodás szerint a magyar épület létrehozása éppen százmillióval kevesebbe kerülne.

Ötezer négyzetméter, kórház nélkül
Ötezer négyzetméter, kórház nélkül
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.