Hazaárulásért kezdeményezne büntetőjogi eljárást Románia főügyésze Codrut Seres vasárnap lemondott gazdasági és kereskedelmi miniszter, illetve Nagy Zsolt kommunikációs és informatikai miniszter ellen, és ehhez a törvény által előírt államelnöki hivatali hozzájárulást kért.
Magyar minisztert vádolnak elsőként hazaárulással Romániában
Bukarestben a múlt héten privatizációs titkok kiszolgáltatása miatt már letartóztattak négy személyt, köztük két privatizációval foglalkozó kormányszakértőt, továbbá két külföldi állampolgárt, Stanchevet és az amerikai állampolgárságú Vadim Benyatev Dont, a Credit Suisse First Boston Europe pénzintézet alkalmazottait.
Bár kezdetben az ügyészség azt sejttette, hogy a két miniszter a Petrom olajtársaság privatizációjában marasztalható el, tegnap pontosítottak: Serest a tárcája által irányított Electrica Muntenia Sud energetikai cég, Nagyot pedig a hatáskörébe tartozó Országos Rádiókommunikációs Társaság, Romtelecom telefontársaság és a Román Posta privatizációs pályázatainak ügyében gyanúsítják visszaélésekkel.
Az RMDSZ-es Nagy Zsolt tagadta a vádakat, és cáfolta, hogy az általa vezetett tárcánál bármilyen törvénytelenséget követtek volna el. Elmondta: a szóban forgó céget esetében egyelőre csak privatizáció-előkészítő folyamatok kezdődtek el, és ezek keretében tanácsadó cégekkel kötöttek szerződéseket, de semmilyen kifizetésre nem került sor. A miniszter nehezményezte, hogy az ellene indult eljárásról a sajtóból kellett értesülnie. A román titkosszolgálat ugyanis állítólag már fél évvel ezelőtt jelentette az ügyészségnek gyanúját, de ennek ellenére a szerződések megkötése előtt sem a kormányfőt, sem az államfőt nem figyelmeztették.
Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke tegnap délután a Népszabadságnak elmondta: politikai indíttatású akcióról van szó, amelyik egy hosszabb, a romániai magyar érdekképviselet ellen irányuló folyamat része. Hozzátette: első alkalommal történik meg Romániában, hogy hivatalban lévő minisztert hazaárulással vádolnak, és az éppen magyar nemzetiségű.
Takács úgy véli, abban a Romániában, amelyben tucatjával nyúltak le dollármilliárdokat az elmúlt 16 évben, a privatizációs ügyek közelébe sem jutott magyarság képviselőit ilyen vádakkal illetni nevetséges. Meggyőződése, hogy az erdélyi magyarság ez esetben is átlát a szitán, és kiáll az RMDSZ és annak vezetői mellett.
Egyébként állítólag Markó Béla szövetségi elnök, kormányfő-helyettes ügyében is vizsgálódnak az ügyészek amiatt, hogy verseinek szerzői jogát öt évre szóló szerződésben átadta egy erdélyi magyar magánkiadónak, pedig a kiadó által fizetett 25 ezer eurót pontosan feltüntette vagyonnyilatkozatában.