A kormány elfogadta az 1600 milliárdos regionális programokat

A kormány elfogadta a második fejlesztési terv regionális operatív programjait, amelyek 2007 és 2013 között 1600 milliárd forintos fejlesztési forrást jelentenének hét régió számára. Most már Brüsszelen a sor.

Miután a kormány elfogadta a közlekedésfejlesztési operatív program mellett a regionálisakat is, lehetővé vált, hogy még decemberben benyújtsa azokat az Európai Bizottságnak. A hét régió fejlesztési tervei összesen 1600 milliárd forintnyi uniós és hazai forrás felhasználási lehetőségeit részletezik.

– A második nemzeti fejlesztési terv készítésekor külön figyelmet fordítottunk arra, hogy a fejletlenebb régiók több támogatáshoz juthassanak: az észak-alföldi például kétszer annyi támogatást kap majd, mint például a nyugat-dunántúli régió – mondta Bajnai Gordon, fejlesztéspolitikai kormánybiztos a kormányülés után.

A kabinet októberi döntése szerint az észak-alföldi régió 2007–2013 között 270 milliárd, Észak-Magyarország 250 milliárd, Dél-Alföld 207 milliárd, Dél-Dunántúl 195 milliárd, Közép-Dunántúl 140 milliárd, Nyugat-Dunántúl pedig 120 milliárd forintot fordíthat fejlesztésre. A közép-magyarországi régió az ágazati forrásokkal együtt összesen csak 430 milliárd forintot kaphat a régió fejlettsége miatt az Európai Bizottság döntése értelmében. A regionális operatív programokban öt fő támogatási célt határozott meg a kormány. Ezek a regionális gazdaság fejlesztése, ezen belül a helyi vállalkozások és munkahelyteremtő beruházások támogatása, turisztikában a helyi lehetőségek kiaknázása. A helyi közlekedési infrastruktúra fejlesztésén belül az alsóbb rendű utak helyreállítása, elkerülő utak építése szerepel. A humán infrastruktúra fejlesztés az elképzelések szerint iskolák, óvodák, egészségügyi létesítmények felújítását takarja majd. Településfejlesztés alatt pedig épületrekonstrukciókat, térrendezést értenek az operatív programok tervezői.

A “zászlóshajó-programokról” is szóltak a kormányszóvivői tájékoztatón: ezeket a régiós és ágazati forrásokból valósítanák meg. Ide sorolta Bajnai a francia mintára létrehozandó versenyképességi pólusok kialakítását. Nyolc régióközponti város (Debrecen, Miskolc, Veszprém, Székesfehérvár, Győr, Szeged, Pécs, és Budapest) kiemelt fejlesztését tervezi a kormány a következő hét évben. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök december 19–20-ára hívta konzultációra az érintetteket. Szintén kiemelt program lesz a leghátrányosabb helyzetű kistérségek fejlesztése is. Egyelőre nem dőlt el, hogy pontosan milyen szempontok alapján választják ki ezeket, és hány térség komplett fejlesztését tervezik.

Előkészületben van az oktatási, a gyermekszegénység felszámolására irányuló, a kis- és középvállalkozások fejlesztését célzó, a felnőttképzési, valamint a fogyatékkal élőkön segítő “zászlóshajó-program” kidolgozása. A kormánybiztos szerint zajlik az ideiglenes akciótervek kidolgozása is: ezek jórészt gazdaságfejlesztési és foglalkoztatáspolitikai programokat, pályázatokat takarnak, amelyeket az elképzelések szerint az év elején meghirdetne a kormány, még az operatív programok végleges brüsszeli elfogadása előtt. Ez utóbbi döntés márciusra várható. Bajnai Gordon szerint a kabinet még az ünnepek előtt elfogadja az ideiglenes akcióterveket, illetve a pályázatok pénzügyi kereteit.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.