Alkotmányos a pedagógusok pluszmunkája
Nem alkotmányellenes az a rendelkezés, amely szerint a munkáltató külön díjazás nélkül heti két óra többletmunkát rendelhet el a pedagógusok számára - így döntött tegnap az Alkotmánybíróság (AB). A testület véleményét az idén ősszel kérte ki a két pedagógusszakszervezet. Az AB a határozat indoklásában rámutatott: az alkotmány hivatkozott pontjának értelme nem az, hogy "bármely munkáltatónál alkalmazott minden munkavállalónak azonos munkáért azonos bért kell kapnia". A pedagógusok munkavégzésére vonatkozó szabályozásnak a többi munkavállalóra vonatkozótól eltérő sajátosságai vannak. Ezek alapján pedig nem állapítható meg a vitatott rendelkezés alkotmányellenessége.
A testület ugyanakkor - formai okok miatt - megsemmisítette a törvény mellékletének azt a rendelkezését, amely azt szabályozta, hogy a pedagógusok kéthavi munkaidőkeretébe mely, tanításon kívüli tevékenységeket lehet beszámítani. A bírák szerint itt nem volt egyértelmű, hogy ezt a jogalkotó csak 2007. szeptember 1-jétől, vagy már a 2006-2007-es tanévtől akarta-e életbe léptetni. Ezért azt visszaható hatálylyal megsemmisítették. Bihari Mihály, az AB elnöke hangsúlyozta: e rendelkezés nem alkotmányellenes, hanem a hatályba léptetés a jogbiztonságot sértette volna.
Mindez a pedagógusok számára tehát annyit jelent, hogy díjazás nélkül továbbra is elrendelhetik számukra a heti két óra, tanítási órán kívüli többletmunkát. Arató Gergely, a szaktárca államtitkára szerint abban sincs változás, hogy ezt hogyan számítsák be a kéthavi munkaidőkeretbe - ezt ugyanis a törvény egy másik pontjában is szabályozzák: ott egyértelműen 2006. szeptember 1-jétől.
Az AB tegnap más ügyekben is döntött. Alkotmányosnak találta a közszférában foglalkoztatottak jogviszonyáról szóló jogszabályokat módosító törvényt - egy rendelkezés kivételével. A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény egyik rendelkezését megsemmisítették. Így 2007. január 1-jén nem lép hatályba az a szabályozás, amelynek alapján minden további körülmény vizsgálata nélkül felmenthető lett volna az, aki szolgálati nyugellátásra jogosultságot szerzett. A határozat indokolása szerint a rendelkezés azért diszkriminatív, mert lehetőséget teremt a nyugdíjba kényszerítésre.
A testület harmadik határozatában elutasította azt az indítványt, amely az áfatörvénynek azokat a rendelkezéseit támadta, amelyek hatályon kívül helyezték a 15 százalékos áfa-kulcsot és a kedvezményes termékek listáját.