Szentkirályszabadján megszűnik a pénzszűke

Félmilliárd forint váratlan pénz pottyant a közelmúltban a szentkirályszabadjai önkormányzat ölébe. A Veszprém megyei település egyetlen tranzakcióval - a határában lévő reptér eladásával - pluszbevételként könyvelhette el az éves költségvetése csaknem dupláját.

- Jól jött ez a kis pénz, végre egy kisebb irodába költözhetek - mosolyog Iványi András, a 2200 lakosú Szentkirályszabadja polgármestere, amikor arról kérdezem: mihez kezd a falu azzal a félmilliárd forinttal, ami a szomszédos reptér eladásával a közelmúltban folyt be a község kasszájába. A faluvezető rögtön meg is magyarázza, mire gondol: az önkormányzat jelenlegi épülete nem igazán alkalmas a hivatali munkára, túlságosan nagyok a helyiségei.

- Ha sikerül átköltöznünk egy másik épületbe, elég lesz egy kisebb iroda is - mondja a polgármester.

Márpedig most már lesz pénz egy új faluház, s benne egy új polgármesteri hivatal megépítésére. No meg sok minden másra is. A közelmúltban ugyanis váratlan szerencse érte a Veszprém megyei települést: egy fővárosi cég bruttó 1,2 milli-árd forintért megvásárolta a veszprémi és a szentkirályszabadjai önkormányzat tulajdonában lévő repülőteret. A pénzből nettó 500 millió forint jutott a kis falunak: ez az összeg már meg is érkezett a település számlájára.

A megyeszékhelynek átutalt nettó félmilliárd forint sorsáról csupán annyit tudni, hogy ezt a pénzt Veszprém már el is költötte. A tavasszal elfogadott 2006-os költségvetésbe ugyanis a veszprémi önkormányzat már előre betervezte a reptéreladásból csak most ősszel befolyt összeget. Mivel nem nevesítették a pénz felhasználását, így csak annyi biztos: ez a félmilliárd forint benne volt az önkormányzat idei kiadásaiban. A tényekhez hozzátartozik, hogy ez az összeg a húszmilliárd forintos büdzsével működő Veszprém számára nem számít meghatározó tételnek.

Ezzel szemben az évi 300 millió forintos költségvetéssel rendelkező Szentkirályszabadja csaknem kétévi büdzséjének megfelelő pluszpénzt kapott a reptérért. Mivel a falunak nincs adóssága, a váratlan bevételt szinte kizárólag fejlesztésekre fordíthatják.

- Még nem készült el a félmilliárd forint felhasználásának az átfogó koncepciója, de az biztos, hogy presztízsberuházásokra - uszodára, halastóra - nem fogunk költeni, igyekszünk a legszükségesebb feladatokat elvégezni - mondja Iványi András. - Ha ügyesek leszünk, számos pályázathoz tudunk majd önrészt biztosítani, így a félmilliárd forintból összesen akár kétmilliárd forint értékben valósulhatnak meg fejlesztések.

A tervek szerint a legsürgősebb beruházások közé tartozik az óvoda és az egészségház felújítása, egy új faluház megépítése, az ivóvízhálózat átfogó rekonstrukciója, néhány utca kiszélesítése és aszfaltozása.

- Addig sem tétlenkedünk, amíg hozzájuthatunk az uniós forrásokhoz: a bankban lekötött pénz kamataiból - nagyjából évi negyvenmillió forintból - végrehajtjuk azokat a kisebb munkálatokat, amelyekhez amúgy sem szerezhetnénk pályázati támogatást - folytatja a polgármester. - Így például utakat portalanítunk, járdákat, vízelvezető árkokat építünk, valamint elkészítjük a nagyobb beruházásokhoz szükséges tervdokumentációkat.

Szentkirályszabadja nem csak a reptér eladása miatt került szerencsés helyzetbe: a légikikötőnek az a része, amelyen egy ipari-logisztikai park kialakítását tervezik, a falu területén fekszik, így a későbbiekben itt keletkező iparűzési adóval is gyarapodik a község kasszája.

A tervek szerint 2008 végéig megújul a légikikötő

- A veszprém-szentkirályszabadjai légibázist a közelmúltban megszerző új tulajdonos hosszú távú, de biztos megtérüléssel számol, ezért két éven belül végrehajtja azokat a fejlesztéseket, amelyeknek az eredményeként a korábbi katonai objektum 2008-tól polgári repülőtérként folytathatja a működését - tudtuk meg Kárpáti Zoltántól, a repteret nemrég megvásárló Budawest Zrt. igazgatósági tagjától. A légikikötőt alig egy évvel ezelőtt térítésmentesen adta át az állam a veszprémi és a szentkirályszabadjai önkormányzatok tulajdonába. A két település szinte még birtokba sem vette, máris eladásra hirdette meg a 440 hektáros területet és a rajta lévő ingatlanokat. A pályázat nyertese az angol, amerikai és magyar szakmai-pénzügyi befektetők tulajdonában lévő Budawest Zrt. lett, amely a vételár kifizetése után a közelmúltban birtokba vette a repteret. Kárpáti Zoltán elmondta: a fejlesztések első ütemében hárommilliárd forintból 2008 végéig megújul a légikikötő. A repteret elsősorban a fapados légitársaságok igényei szerint alakítják át.

A repteret a fapados légitársaságok igényei szerint alakítják át
A repteret a fapados légitársaságok igényei szerint alakítják át
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.