Kár lenne temetni a magyar konyhát
Külföldi séfek irányítják a budapesti luxusszállodák konyháit, miközben magyar kollégáikért külföldi vendéglők tulajdonosai versengenek. A kezdő szakácsoknak ígért 2-3 ezer eurós fizetség természetesen csábító, miként a séfek sem sokat töprengenek, ha 4-6 ezer eurós havi apanázsért felügyelhetik valamelyik nyugat-európai, netán új-zélandi vendéglő csapatát. A honi bérek ugyanis meglehetősen szerények, a kezdő szakácsok 80-100 ezer, a séfek pedig 150-200 ezer forintért kapnak állást. Egyes divatos budapesti éttermekben ugyanakkor a tulajdonos a séfnek a hazai átlag két-háromszorosát is szívesen megadja - tudván, a lényeg az, ami a tányérra kerül.
A konyhaművészek rangadójának eredménye alapján pedig úgy tűnik, nem akárkik hagyhatják a hétuk mögött a magyarországi konyhákat és átlagbéreket. Húsz év után újra van világbajnoka a magyar konyhának, Mile József debreceni séf személyében. A vidéki mester egyéniben indult a luxemburgi Konyhaművészeti Világkupán, ahol a Magyarország színeiben és ízeivel versengő nemzeti szakács és cukrász válogatott is számtalan érmet söpört be, összesítettben megszerezve az ezüstöt. Tegnap a Kárpátia étteremben bemutatták a luxemburgi csapatot. Niklai Ákos, a Magyar Turizmus Zrt. elnöke elmondta: egyelőre a belföldi utazásnál sajnos nem döntő szempont a vendéglátóhely konyhája. Ellenben az ide utazó külföldiek számára nagyon fontos, hogy mit nyújtanak a magyarországi éttermek. Hogy a magyar szakácsok, és cukrászok mire képesek, azt most (is) bizonyították - méghozzá pusztán lelkesedésből, mert a válogatott tárgyi feltételei jóval szerényebbek voltak a legtöbb nemzeténél. A Luxemburgból elhozott 21 arany, 29 ezüst, és 30 bronzérem mindenesetre jelzi: a sokszor eltemetett magyar konyha megállja a helyét, és szakemberei tudják a dolgukat.
Az már más kérdés, kapnak-e igazi lehetőséget a tanulásra, a külföldi tapasztalatszerzésre, no meg a saját ötletek megvalósítására. A hazai éttermek egy része ugyanis még mindig nem mer túllépni a rántott húson és borjúpaprikáson. Persze nem véletlenül, hiszen a belföldi vendégkör nagy része nem igényel többet. Többen persze átesnek a ló túloldalára, s emészthetetlen étlappal állnak elő: bárányba töltött libamájat kreálnak, és még azt is kevesellve beletöltik az egészet egy fácánba - fogalmazott az egyik szakácsbajnok.
Egy sikeres világbajnokság után nem lenne meglepő, ha munkaajánlatokkal bombáznák a válogatott tagjait. De úgy tűnik, ők egyelőre jól érzik magukat a helyükön, és nem akarnak mozdulni. (Vagy a tárgyalások még titkosak.) Inkább saját vendéglőt nyithatnának, ha a nevük elegendő vonzerőt jelentene. Ruprecht László, a válogatott csapatkapitánya, a balatonkenesei Hotel Marina Port konyhafőnöke szerint, ha Franciaországban élne, meg merné nyitni a saját üzletét, de itthon erre nincs lehetőség - tőke és megfelelő közönség híján. Golyák Csaba, a regionális válogatott és a pécsi Susogó étterem séfje szerint Nyugat-Európában a komoly éttermek mind szakácsok tulajdonában vannak. A külföldre igazoló fiatal magyar szakácsoknak azonban szinte elölről kell kezdeni a szakmát, van, aki hetekig csak a burgonyapüré fortélyait, más a libamáj erezését tanulja. A szakácsok körében egyébként Franciaország, illetve a francia konyha az etalon, az új generáció már annak bűvöletében nőtt fel. Ehhez képest a hazai képzés elavult, régiek a tankönyvek, és hiányzik a továbbképzés is.
A Magyar Nemzeti Szakács és Cukrász Válogatott:
Ruprecht László (csapatkapitány) konyhafőnök, Hotel Marina Port, Balatonkenese
Fekete Antonio konyhafőnök, Zila Kávéház és Krisztina Cukrászda, Budapest
Fejszés Sándor cukrász, Zila Kávéház és Krisztina Cukrászda, Budapest
Bokor Péter szakács, Napoleon Wald Restaurant, Bécs
Adamek Balázs konyhafőnök, Diófa Vendéglő Székesfehérvár
Farkas Bálint konyhafőnök, Kolping Hotel Family Resort &Spa Alsópáhok
Mógor Attila konyhafőnök, Mátyás Étterem, Budapest
A Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolai Kar Regionális Válogatottja:
Suga Péter (csapatkapitány) konyha konyhafőnök, La Maréda Étterem, Győr
Balogh László mestercukrász, Hotel Nagyerdő Debrecen
Golyák Csaba konyhafőnök, Susogó Étterem, Pécs
Merényi Viktor konyhafőnök-helyettes, New York Palace, Budapest