Névszerinti szavazást kér a Fidesz a kórháztörvényről
A képviselő hangsúlyozta: azért kezdeményezik a név szerinti szavazást, hogy az állampolgárok lássák, melyik politikus hogyan szavaz egyebek mellett a kórházak bezárásról. Az Orbán-kormány egészségügyi minisztere szerint az egészségügyi ellátórendszer átalakításának nincs társadalmi támogatottsága. Ha a Parlament a jelenlegi formában fogadja el a javaslatot, akkor az emberek élőlánccal fognak tiltakozni a kórházak bezárása és az ágyszám-csökkentés ellen; ezeket a megmozdulásokat a Fidesz is támogatni fogja - tette hozzá a politikus.
Mikola István rámutatott: a kormánypárti többség minden ellenzéki módosító javaslatot leszavazott az egészségügyi rendszer átalakításával kapcsolatban.
Az álkotmánybírósághoz fordul az MDF
Az Alkotmánybírósághoz fordul Herényi Károly és Csáky András MDF-es országgyűlési képviselő a gyógyszergazdaságossági és a kamarai törvény miatt. A két politikus ezt kedden jelentette be az Országházban tartott sajtóértekezletén.
Herényi Károly, a párt frakcióvezetője hangsúlyozta: mindkét törvény esetében alkotmánysértés történt.
A kamarákról szóló törvény érvénytelennek tekinthető, miután a kormány nem tartotta be a jogalkotási törvény előírásait, a gyógyszergazdaságossági törvény pedig az egészséghez való jogot sérti - tette hozzá a politikus.
Újabb három Gyurcsány-csomagot érintő beadványról döntött az Alkotmánybíróság
Újabb három, a Gyurcsány-csomagot érintő beadványról döntött az Alkotmánybíróság (Ab) kedden - tudatta az Ab elnöke. Bihari Mihály ismertette: a közoktatási törvényt, a közszférában foglalkoztatottak jogviszonyáról szóló jogszabályt, valamint az áfatörvény módosítását támadó beadványok közül az első két esetben egy-egy rendelkezést megsemmisített a testület, de összességében nem állapított meg alkotmányellenességet.
Az Ab a közoktatási törvényt módosító jogszabályt vizsgálva megállapította: nem alkotmányellenesek azok a rendelkezések, amelyek lehetőséget adnak a munkáltatónak, hogy a rendes munkaidőn belül, munkaköri feladatként, külön díjazás nélkül kötelezze a pedagógusokat arra, hogy a kötelező óraszámuknál többet tanítsanak. Ugyanakkor formai okból megsemmisítette a törvény mellékletének egyik rendelkezését. A számítási módszert leíró rendelkezés 2006. szeptember 1-jén lépett hatályba, miközben a szabályozás egésze majd csak 2007. szeptember 1-jén. Ezért azt a kihirdetésre visszaható hatállyal megsemmisítették.
Bihari Mihály arra hívta fel a figyelmet, hogy ezt az előírást az Ab nem alkotmányellenes tartalma, hanem a hatálybaléptetés jogbiztonságot sértő volta miatt semmisítette meg.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének beadványát így az Ab elutasította.
(forrás: MTI)