MFB-cég uniós pénzekre

Az uniós támogatások jövőbeni „egy ablakos” igénylését elősegítendő a Magyar Fejlesztési Bank új céget hozott létre. A hitelezést bővíti, a tőkejuttatásokat pedig újraszabja.

Vállalkozói Támogatásközvetítő Zrt. néven új cégbe szervezte ki uniós támogatásközvetítési üzletágát a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) – hangzott el az állami hitelintézet tájékoztatóján. Czirják Sándor vezérigazgató elmondta: az igényelhető összeg nagyságrendileg évi 100-120 milliárd forint lehet. Hangsúlyozta, az új zrt. feladata a vállalkozók „elérése” lesz, döntést a hatóság – a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség – hoz majd. Az MFB-be olvad a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht. és az Információs Társadalom Kht., és hozzá kerül a Regionális Fejlesztési Holding és a Hitelgarancia Zrt. is. Noha az átalakításra első körben kaptak 300 millió forintot, az megtakarításokkal is járt – jelezte a vezérigazgató.

 

Az MFB folytatja hagyományos hitelezési illetve tőkekihelyezési tevékenységét is. Ezt a bank a nemzetközi piacon felvett hitelekből teszi. Ezek visszafizetését a magyar állam garantálja, de ennek lehívására még sosem volt szükség. A bank mérlegfőösszege több mint 1000 milliárd forint lesz. Jelenleg több mint négyezer ügyfélnél van kint hitelük, legyen szó akár pályamódosító, munkahelyteremtő, vállalkozás- vagy agrárfejlesztési, mikrohitelezési, egészségügyi, beszállítói, panelfelújítási, filmkészítési, bérlakásépítési, könryezetvédelmi vagy infrastruktúrafejlesztési célról. 2007-ben 120-130 milliárd forint hitelt kíván nyújtani az MFB.

A Transelektro-váláság miatt 2006 nem az MFB tőkeprogramjának éve volt. Ezzel együtt összesen mintegy 25 milliárd forintja áll „fejlesztési” tőkeként különböző cégekben. Ennek kötelmei merőben különböznek a hitelezésétől, és probléma esetén a bank is sokkal kiszolgáltatottabb. A feltételeket újraszabják, de a tőkekihelyezés folytatódni fog – fogalmazott Erős János vezérigazgató. Hangsúlyozta: a Transelektro-ügy miatt új ellenőrzést vezettek be, de az visszamenőleg egyik meglévő befektetésüket sem minősítette hibásnak. A kihelyezés új rendszere szerint a Nemzeti Ingatlanfejlesztő és Lakásberuházó Zrt. új neve MFB Invest lesz. Ez alá kerülnek az eddig főként határon túli területeken befektető Corvinus Zrt. részesedései, illetve azok a tulajdonszerzések, ahol egyúttal hitelezők is. A csődtörvény módosítása miatt ugyanis utóbbi esetben felszámoláskor a hitelezési sorrendben sokkal hátrébb sorolódnak ahhoz képest, mintha csak hitelezők lennének. Azok a cégek, amelyeknél „csak” tulajdonosok, maradhatnak közvetlenül az MFB alatt – mondta Erős János.

Czirják Sándor elmondta: az EU előírásai miatt az MFB Investbe mindenképpen szeretnének magántőkét bevonni oly módon, hogy a maguk részéről mintegy 20 milliárd forinttal járulnának hozzá a társaság befektetési vagyonához. Azt nem kívánta elárulni, hogy ennek érdekében kivel és milyen konstrukcióban tárgyalnak.

Az MFB tavaly 19 milliárd forint adózott eredményt ért el. Az idei terv 10 milliárd körüli. Czirják Sándor az eredménycsökkenést azzal magyarázta: míg 2005-ben az állam egy 13 milliárdos rendkívüli tételt kifizetett nekik – egyúttal a nyereségből 11 milliárd forint osztalékot elvitt -, idén ilyen rendkívüli tétel nem volt. (A költségvetés ebből várhatóan körülbelül 5 milliárdos osztalékot von el.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.