Átalakítások sorba állítva: előbb a pártok, aztán a kormány

A két koalíciós párt tavaszi elnökválasztásáig nem alakítják át a kormányt - információink szerint ezt jelentette be a miniszterelnök a balatonőszödi kormányülésen.

Új miniszterre és a régi-új közigazgatási államtitkári tisztség visszaállítására legfeljebb csak tavasszal lehet számítani, derült ki Balatonőszödön, a hét végi kormányülésen, de addig is: testre szabott, a különböző minisztériumok sajátosságaira ügyelő éves cselekvési tervet kell előállítaniuk a tárcáknak január 8-ig, s az év végén a teljesítés alapján minősítik munkájukat, döntenek jutalmazásukról a januártól működő új egységes teljesítményértékelési rendszer alapján - jelentette be a hét végi kormányülésen Gyurcsány Ferenc. Vagyis a kabinet a saját munkájában kipróbálja azt, amit a közigazgatás egészétől elvár. Itt még ráadásként a nyilvánosság is kontrollálhat, ugyanis jövőre publikus lesz a kormány ütemterve, részletes reformnaptára. A miniszterelnök úgy érzi, jó irányba tartanak, de az út kétségtelenül göröngyös - illetve, nem utolsósorban a kabinet (szokás szerint kommunikációs) hibái úgy tüntetik fel, mintha az volna. A reformokat a kormányfő túl technokratikusnak érzékeli, a kormány társadalompolitikai vízióját pedig szinte észrevehetetlennek. Gyurcsány szerint nem elég, ha a hatalmi elit érti a döntések logikáját, a változások gondolatmenetét a választókkal is meg kell értetni.

Jó irány ide, helyes logika oda, azért akadt némi - koalíciós természetű - villongás a kormányülésen. Például csúszott a közlekedési reform hét végére tervezett elfogadása, mivel nem teljes az egyetértés a kedvezményrendszerek (nyugdíjas, diák stb.) átalakítása kapcsán. (A "végső javaslatot" szerdán teszi a kormány asztalára Kóka János.) A gazdasági minisztert Gyurcsány ettől függetlenül erős szavakkal illette, mert a korkedvezményes nyugdíj ügyében kormánytagként kiszavazott a koalícióból, s a Fidesz javaslatát támogatta. Az nem megy - figyelmeztette Gyurcsány Kókát -, hogy egy miniszter előzetes bejelentés nélkül szembemegy a kabinet és a kormányfő (kvázi főnöke) akaratával. Az ülésen egyébként egy olyan ügy végére is pont került, amiben a szocialisták feszültek szembe a miniszterelnökkel. Így immár biztosan nem szűnik meg az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium alá tartozó kistérségi megbízottak hálózata. A kormány döntése értelmében a szervezetet koordinálják (öszszegyúrják) a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, illetve a földművelésügyi tárca szintén az uniós támogatásokra szakosodott hasonló szervezeteivel.

Az állami érdekeltségű intézmények rendszerének karcsúsítása (közalapítványok, háttérintézmények, közhasznú társaságok összevonása, megszüntetése) - derült ki az államreform-bizottságot irányító Draskovics Tibor beszámolójából - a kistérségi megbízottak ügyétől eltekintve a tervek szerint halad. A kormány korábbi - e kérdéskörben hozott - 60 határozatából csupán egyet-kettőt módosítottak. Így például a kabinet kénytelen volt nyárra halasztani a Magyar Cirkusz és Varieté Kht., illetve az Állami Artistaképző intézet összevonását, ugyanis az utóbbi tanintézmény, és jogállása tanév közben nem módosítható.

A szigorúan vett kormányzati struktúra kapcsán már nagyobb visszalépésekre is kényszerült a kormányfő. A nyáron kiiktatott közigazgatási államtitkárokat ugyanis mégsem lehet mindenhol nélkülözni. A nagy (összevonással létrejött) minisztériumok nem bírják a terhelést, egy miniszter és egy államtitkár kevés. Így 4-6 tárca állományát erősítheti újabb államtitkár - többek között a munkaügyi, a kulturális, az önkormányzati, a gazdasági minisztériumban. A visszaalakításra valószínűleg jövő tavaszszal kerítenek sort, az viszont valószínű, hogy a kabinet átalakítása csak a kormánypártok tisztújító küldöttgyűlései után történik meg. Talán nem is véletlenül, hisz a pártpletykák szerint a szocialisták február végi kongresszusán csak az léphetne többé-kevésbé reális eséllyel ringbe az elnöki posztért Gyurcsány ellenében, aki "kiugrik a kormányból". Mindenesetre az MSZP szerdán azért megkísérli tisztázni a további politikai irányt: Oláh Lajos, a szocialisták Hajdú-Bihar megyei elnöke Hajdúszoboszlóra invitálta tanácskozásra a párt megyei elnökeit, az MSZP vezetését, illetve Gyurcsány Ferencet.

Felére csökken azoknak a parlamenti képviselőknek az egyébként 220 800 forintos alapdíja, akik a szavazások több mint negyedéről igazolatlanul hiányoznak - ha a T. Ház megszavazza az úgynevezett parlamenti törvényt. A távirati iroda információi szerint pontosabban szabályozná a törvényjavaslat a parlamenti bizottságok hatáskörét is. A bizottság elnöke írásban beidézhetné az ülésre a tanút, a szakértőt, a tanácsadót vagy az érintett személyt a meghallgatás előtt öt nappal. S az idézésnek mindenki köteles lenne eleget tenni. Szili Katalin házelnök szerint szükség van a tizenkét éves házszabály újratárgyalására, ezért ötpárti egyeztetést hívott össze. (MTI)

Nem szerencsés, ha a kormányfő egyben pártelnök is - deklarálta az MSZP Társadalompolitikai Tagozata szombati ülésén. A szervezet elnöke szerint ugyanis a pártnak küzdenie kell programjáért, s annak megvalósítása érdekében kell motiválni a miniszterelnököt, aki viszont koalícióban kormányoz, így kénytelen kompromisszumokat kötni a szövetségesével. Az MSZP-n belül balos elhajlóként emlegetett tagozat a közelmúltban többször bírálta a kabinetet. Igaz, a szerveződés szerint az MSZP csak akkor lehet sikeres, ha demokratikus, és elviseli a sokszínűséget.

Ha a társadalompolitikai tagozat igennel szavaz, az gyakran nemet jelent az MSZP-nek
Ha a társadalompolitikai tagozat igennel szavaz, az gyakran nemet jelent az MSZP-nek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.