A művészjelöltek eladni is megtanulnak
A pécsi egyetem művészjelöltjeinek alkotásaiból 2000 decemberében rendeztek először aukciót. Az ötlet bevált, ezért a művésztanoncok munkáinak árverése karácsony előtt szokásossá vált. Mindig 40-50 műre lehetett licitálni, s a kínált alkotások harmadára általában akadt vevő. 2004-ben malőr történt: az aukcióra bocsátott munkák árát a zsűri (a tanári kar) nagyon felnyomta, mire a vásárlók megsértődtek, és nem vettek semmit. A kudarc annyira megrázó volt, hogy tavaly nem rendeztek aukciót. Az idén viszont újra volt árverés. Rippl Béla, a Pezsgőház vezetője vállalta a licit befogadását, s a kackiás bajszú vendéglátós azt is felajánlotta, hogy mostantól minden évben kétszer is helyet ad a rendezvénynek.
S akkor néhány tény a mostani árverésről. Az aukció 46 alkotásából 13 talált gazdára. A fiatalok közül hét tudta eladni valamely művét. Az alkotások többnyire az induló áron keltek el, a grafikáknál viszont volt licit, s előfordult, hogy az ár 10 ezerről 15 ezerre kúszott. A legtöbb bevételt Tompai Ildikó kasszírozta, ő három olajfestményét adta el, összesen 260 ezerért. A legdrágábban, 150 ezer forintért Rádoki György Dárdahajító című bronzból és kőből formált kisplasztikája ment el. A legelégedettebb Morvay Vica lehetett, hisz a másodéves lány három temperaképet hozott a licitre, s mindre volt is vevő, összesen 105 ezerért. A Budakesziről Pécsre járó, kócos hajú, kék szemű lány fél órával később még mindig az aukció izgalmának hatása alatt állt, s nehezen találta a szavakat:
- Azért vették meg a képeimet, mert olcsók voltak - szabadkozott halkan.
- Dehogy! - utasította el szerénykedését egy középkorú asszony, aki megvásárolta Vica egyik képét. - Én rajztanár vagyok, és engem Vica képeinek kidolgozottsága fogott meg.
Kiss Róbert két grafikát és egy szobrot vett meg az aukción. Az 54 éves mérnök-közgazdász így beszélt a vásárlók motivációiról:
- Nem a befektetési szándék mozgat minket, inkább egyfajta gesztust akarunk gyakorolni a fiatalokkal szemben, hogy érezzék, figyelnek rájuk. Amúgy meg a munkáik szépek, úgy hogy a gesztus nem jelent áldozatvállalást.