A már javában tartó ünnepi könyvvásár a hazai biblioszakma és a könyvbarátok legnagyobb eseménye. A vevők ilyenkor költik el az egész évben olvasnivalóra szánt pénzük több mint egyharmadát. Ez 15 milliárd forintos kiadást is elérhet országszerte.
A művészet terített asztala
Sokéves tapasztalat, hogy ebben az időszakban nemcsak viszonylag sok olvasni- és nézelődnivalót (valamint hang- és képlemezt) vásárolunk, hanem sokat is fizetünk értük. Magunkhoz is bőkezűbbek vagyunk ilyenkor, de az ajándékozáshoz még jobban megnyitjuk a pénztárcánkat. Hajlandók vagyunk olyan kiadványokra költeni, amelyeket az év más időszakaiban túl drágának találnánk.
Ezért vált ez a szezon a legválasztékosabban kimunkált, reprezentatív kiadványok kiemelt ünnepévé is. A legtöbb művészeti könyv és műgonddal elkészített album – a legkülönfélébb témákban – erre az alkalomra jelenik meg. Nézzünk néhányat az idei kínálatból.
A legizgalmasabb és legszebb kiadványok egyikének számít a Vince Kiadó nagy alakú Leonardo da Vinci-könyvadaptációja, amelyet Frank Zöllner írt és állított össze, és amelyet a hazai kiadó külföldi partnerétől, a Taschentől vett át. Ez az eddigi legnagyobb és legteljesebb mű az olasz reneszánsz festőről, szobrászról, építészről, mérnökről és tudósról. Az első tíz fejezet Leonardo életét és munkásságát mutatja be, a második rész festményeinek teljes katalógusa, a harmadik pedig művészi rajzait tartalmazza. A színes reprodukciók több mint felét teszik ki a windsori kastélyban található művek, ezek először jelennek meg nyomtatásban.
Varázslatos időutazásra hív a Napraforgó Kiadó Az ókori Egyiptom című képes atlasza. Guidotti és Cortese művében nyomon követhetjük az óegyiptomi civilizáció több mint három évezredes történetét. A képanyag az egyiptomi művészet és hitvilág legizgalmasabb momentumait mutatja be, szinte belehelyezi az olvasót a tárgyalt korba. Akárcsak a Móra Könyvkiadó mostani kuriózuma, a több mint száz történelem előtti ősemlőst bemutató kötet, amely részletes leírásokkal és képekkel mutatja be elődeink világát. Az Ősemlősök című albumban húsz kétoldalas élőhely-illusztráció, háromszáz színes fénykép és festmény van.
A festészet szerelmesei könnyen kezelhető, a szokásos művészeti albumoknál jóval kisebb alakú, de igen tartalmas és bőven illusztrált könyvvel lehetnek gazdagabbak. A firenzei SCALA Instituto Fotografico Editoriale együttműködésével jelentette meg a Vince Kiadó Christiane Stukenbrock és Barbara Töpper 1000 mestermű – Európai festészet 1300-tól 1850-ig című művét. A nem idő-, hanem ábécérendben tagolt kötet a XVI. századi Niccoló dell’ Abbatéval indul és a XVII. században alkotott spanyol Francisco de Zurbaránnal zárul.
Évtizedeket váratott magára egy gazdagon illusztrált album a múlt század jelentős magyar festőművészéről, Aba-Novák Vilmosról. Most végre megjelent Molnos Péter művészettörténész jóvoltából a Népszabadság Könyvek-sorozatban a kötet, amely csaknem kétszáz reprodukciót tartalmaz, és számos dokumentumfotót a művész életéről. A szerző új megközelítésben mutatja be a festő mellett az embert is, számos életrajzi történetet, anekdotát mesél el, és kitér az Aba-Novák-hamisítókra is.
A nagyszabású vállalkozások közé kerül az idén az Opera-album is, Batta András szerkesztése a Tandem Verlag kiadványa alapján. E vaskos kötet John Adamstól, a Nixon Kínában című zenedráma szerzőjétől Udo Zimmermannig ismerteti 124 zeneszerző 338 művét, gazdag színpadi képanyaggal illusztrálva. Számos olyan operát is, amelyet még a műfaj szerelemesei sem ismernek. A szerzőkről, művekről és előadóikról fontos részleteket tudhatunk meg: fölér egy érdekfeszítő operatanfolyammal.
Ha már a muzsikánál tartunk, hadd említsük a Cser Kiadó A hangszerek és a zene könyve című kiadványát, amely Max Wade-Matthews munkája. A zene történetébe ágyazva mutatja be a hangszereket, a jellegzetesen magyar instrumentumokat is.
Batta András összeállításához fogható alaposságú és terjedelmű album a Kulinária is. Ez a könyv az európai konyhaművészet jellegzetességeivel ismertet meg, mindazzal, ami kontinensünkön szem-szájnak ingere. Minden ország mesterszakácsai és háziaszszonyai adták a recepteket hozzá. A leírások megmutatják az egyes konyhák különleges ínyencségeit, a hétköznapi étkezési szokásokat és az ünnepi menüket egyaránt. A bőséges illusztrációs anyag elénk varázsolja mindenhonnan a terített asztalt. Csak le kell ülni mellé.