Radar: manipuláció

A jelenleg a Tubesre tervezett NATO-radar ügye november 10-én ismét a média érdeklődésének középpontjába került, miután a Honvédelmi Minisztérium nyilvánosságra hozta - a nyár óta "jegelt" - hatástanulmányait és beruházási terveit. Budapesten nagy felhajtás mellett átadták ezt a korábbi Zengő-koalíció tagjainak, köztük azoknak a tételesen megnevezett budapesti szervezeteknek és személyeknek, akik a Zengő-ügy kapcsán hatalmas médiaismertségre tettek szert. Az átadás Pécsett is megtörtént, persze az itteni aktivistáknak nem volt "nevük" a médiában.

Pedig nem nevezhető jelentéktelennek az a civil szerveződés, amely egy 160 ezres városban kétszer tudott több mint tízezer aláírást összegyűjteni. Ezek eredménye először egy közmeghallgatás volt márciusban, most pedig egy helyi népszavazás lesz - példátlan mindkettő Pécs vagy bármely hasonló nagyságú magyar település történetében. Jóval nagyobb társadalmi ellenállást jelent, mint a Zengő-mozgalomé, amelyben - példátlan közfigyelem mellett - budapesti és külföldi mozgalmárok együtt dideregtek a helyiekkel a Zengőn mínusz 15 fokban, és együtt védték meg azt. A Zengő-ügy az összefogás sikere volt.

Miért van az, hogy azok az országosan ismert szervezetek, személyek, akik akkor istrángot szaggatva védték a Zengőt - fényezve persze magukat is közben -, a sokkal szerencsétlenebb Tubes-ügyben hallgatnak, vagy ami még rosszabb, köntörfalaznak? Miért nincsenek "benne" ebben az ügyben?

Az egyik ok az, hogy a Zengő-győzelemnek nyilván ára volt: rendben van, a Zengő a tiétek, egy-null oda - mondta a "hatalom". De cserébe - nincsen több tiltakozás! A "messziről jötteknek" ebbe könnyű volt belemenni, és erre utalnak az időközben köztársasági elnökké lett Sólyom László megnyilatkozásai is - ő a Zengőt polgárjogi aktivistaként és alkotmányjogászként védte, most viszont már a "legfőbb hadúr" szerepét várják tőle. Az igazi zavart azonban maga a Tubes melletti döntés okozta 2005 végén. Senki sem hitte volna, hogy a Láng István akadémikus vezette bizottság által a Zengő alternatívájaként egyértelműen elvetett Tubest hozzák elő. Azt a csúcsot, amely nem "Pécs mellett", nem "Pécs közelében", hanem Pécs város területén van, éppúgy, ahogyan a Szabadság-hegy Budapest területén van ( ki fogadna el a budapesti polgárok közül oda egy kiemelt NATO-stratégiai célpontot azzal az indokkal, hogy úgyis ott van már egy TV-torony?!). A média sietett leközölni: a "zöldek" beleegyeztek! Így adták el azt, hogy - bizony - "médiasztár" zöldbarátainknak erre nem volt B tervük..

Sajnos a manipuláció tovább tart. Legújabban a "radart vissza a Zengőre jelszót tulajdonítják a pécsieknek. Pedig nem árt leszögezni: aki helyi lakosként akkor védte a Zengőt, az védi most a Tubest is, nincsen két helyi csapat! Nem véletlen, hogy "Civilek a Mecsekért" a mozgalom neve, és nem "Civilek a Tubesért".

Honvédelmünk illetékesei sok évvel ezelőtt eldöntötték, hogy huszonhárom meglévő régi helyett csak három új radarral óhajtják lefedni hazánk légterét. A háromból kettőt a régi rendszer két elemének helyére tettek. Bánkúton és Békéscsaba mellett kicserélték a sok éve ott lévő radart újra. Nem is zavart senkit. A Zengő és a Tubes azonban nem volt része a régi rendszernek. Szerintem az egyedüli megoldás az, hogy az új rendszer hiányzó elemét (elemeit) is a régi rendszerben meglévő radar (radarok) helyére kell telepíteni. Ez persze további kompromisszumokkal, többletköltségekkel járhat. Miután azonban a rendszer a polgári légi forgalmat is kiszolgálja, erre meg lehetne találni a forrásokat átrepülési illetékek stb. formájában.

Az utóbbi időben amúgy is ingataggá váló társadalmi béke fenntartása megéri, hogy átgondolják a dolgot!

dr. Kóbor József biofizikus, Civilek a Mecsekért Mozgalom

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.